Γιουβέντους – Λάτσιο 3-1: Με τα γκολ των Βλάχοβιτς και Κιέζα και την επιστροφή των ultras (vids)

Η Γιουβέντους κέρδισε με 3-1 τη Λάτσιο στο πρώτο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής, με δύο γκολ του Βλάχοβιτς και ένα του Κιέζα.

Από την πρεμιέρα της σεζόν, φάνηκε ότι ο Σέρβος φορ και ο Ιταλός εξτρέμ (που έχει μετατραπεί σε δεύτερο επιθετικό φέτος) είναι σε καλή κατάσταση, και το απέδειξαν σε κάθε αγώνα. Όπως και τώρα, όταν οδήγησαν την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι σε μια σημαντική νίκη κόντρα στην Λάτσιο, για ψυχολογικούς λόγους κυρίως.

Η Γιούβε ξεκίνησε να δουλεύει για τη νίκη από νωρίς και άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με ένα ωραίο πλασέ του Βλάχοβιτς με το δεξί πόδι, μετά από πάσα του Λοκατέλι. Αυτό το γκολ έκανε την ατμόσφαιρα στο Allianz Stadium ακόμη πιο ζεστή, καθώς οι ultras επέστρεψαν μετά από χρόνια.

Το σκορ έγινε 2-0 στο 26ο λεπτό, όταν ο Κιέζα είχε την κατοχή της μπάλας μέσα στην περιοχή και σούταρε με το αριστερό πόδι. Αυτό το σκορ διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τη Γιούβε να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι και να έχει μια ευκαιρία για το τρίτο γκολ με τον Μιρέτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μαουρίτσιο Σάρι άρχισε να γίνεται αλλαγές για τους παίκτες της Λάτσιο, όμως οι Τορινέζοι ήταν ανώτεροι. Στο 49ο λεπτό, ο Ραμπιό προσπάθησε με κεφαλιά να σκοράρει το τρίτο γκολ, αλλά απέκρουσε ο Προβεντέλ. Το 64ο λεπτό φάνηκε να δίνει ελπίδες στους Ρωμαίους, όταν ο Λουίς Αλμπέρτο σκόραρε με ένα ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή, μείωσαν σε 2-1. Αυτή η ελπίδα, ωστόσο, δεν κράτησε πολύ…

Στο 67ο λεπτό, ο Βλάχοβιτς πήρε τη μπάλα από τον ΜακΚένι και σούταρε με το δεξί πόδι έξω από την περιοχή, καθορίζοντας το τελικό σκορ στο 3-1. Έτσι, η ομάδα της Γιουβέντους έφτασε στους 10 βαθμούς μετά από τις πρώτες 4 αγωνιστικές, ενώ η Λάτσιο έμεινε με 3 βαθμούς.

Γκολ: 10′, 67′ Βλάχοβιτς, 26′ Κιέζα – 64′ Λουίς Αλμπέρτο

Γιουβέντους: Σέζνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Ντανίλο, ΜακΚένι (72′ Γουεά), Μιρέτι (59′ Φατζόλι), Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς (59′ Καμπιάζο), Κιέζα (83′ Μίλικ), Βλάχοβιτς (84′ Κιν).

Λάτσιο: Προβεντέλ, Μάρουσιτς, Καζάλε, Ρομανιόλι, Χισάι (46′ Πελεγκρίνι), Καμάντα (78′ Γκεντουζί), Κατάλντι (46′ Ροβέλα), Λουίς Αλμπέρτο, Φελίπε Αντερσον (73′ Πέδρο), Τζακάνι, Ιμόμπιλε (69′ Καστεγιάνος).