Φοβερή νίκη της Λούτον με 4-0 επί της Μπράιτον, τρομερή ανατροπή για την Πάλας

Λούτον – Μπράιτον 4-0

Η Λούτον πέτυχε μια εντυπωσιακή νίκη κόντρα στην Μπράιτον με 4-0, σε ένα ματς που ξεκίνησε με τρομερή επίδοση από την πλευρά τους. Ακόμα πριν περάσουν τρία λεπτά από την έναρξη του αγώνα, η ομάδα του Λούτον είχε ήδη προηγηθεί με 2-0, προκαλώντας αίσθηση στο γήπεδο του Kenilworth Road. Στο 18ο λεπτό, με μια κεφαλιά από κοντινή απόσταση, άνοιξαν το σκορ, ενώ μόλις στο 2:17 έκαναν το 2-0! Μετά από ένα βαθύ πέρασμα από τον Λοκονγκά στον Ογκμπένε, ο τελευταίος κατάφερε να σκοράρει σε κενή εστία. Η ομάδα εξέπληξε τόσο τους οπαδούς της όσο και την αντίπαλη ομάδα.

Η Λούτον συνέχισε με εντυπωσιακό τρόπο το πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να φτάσει ακόμα και το τρίτο γκολ. Στο 42′, ο Αντεπάγιο, με μια εξαιρετική κάθετη μπαλιά από τον Μπάρκλεϊ, αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά στο σκορ για την ομάδα του Έντουαρντς. Αν και η Λούτον πέτυχε και ένα τέταρτο γκολ, δεν μέτρησε λόγω ανακόνισης της θέσης του παίκτη Τζόρνταν Κλαρκ. Το 4-0 ήρθε στο 56′ με μια κεφαλιά από τον Αντεπάγιο, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του χατ-τρικ στην Πρέμιερ Λιγκ. Αυτή η ευρεία και εντυπωσιακή νίκη βοήθησε την ομάδα του Έντουαρντς να διατηρηθεί πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Ο επιστρεφόμενος στο γήπεδο μετά το καρδιακό επεισόδιο, Τομ Λόκιερ, απόλαυσε τη βραδιά και τους συμπαίκτες του σε αυτή τη νίκη.

Κρίσταλ Πάλας – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-2

Η Πάλας πέτυχε μια τρομερή ανατροπή απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, κερδίζοντας με 3-2. Οι ποδοσφαιριστές Έζε και Ολίσε κατέστησαν καθοριστικοί στο παιχνίδι, δείχνοντας αποφασιστικότητα να μην επιτρέψουν να καθορίσουν οι καταστάσεις το μέλλον του Ρόι Χότζον. Παρά την πρόωρη προηγούμενη δεύτερη περίοδο του αγώνα, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κατάφερε να προηγηθεί στο 20′. Ωστόσο, η Πάλας ανατάραξε τα νερά με ισοφάριση στο 17′, μετά από ένα τέρμα που δημιουργήθηκε από την καλή συνεργασία των παικτών. Η δράση αυτή κινητοποίησε τους παίκτες του Χότζον, και στο 27′, ο Έζε, εκ νέου, με ένα εντυπωσιακό σουτ, κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα. Ο ματς αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν να ελέγξουν το ματς και στα 53′, η Πάλας κατάφερε να ανατρέψει το σκορ με ένα καταπληκτικό σουτ από τον Ολίσε και να πάρει τη νίκη με 3-2. Παρ’ όλα αυτά, οι τραυματισμοί των παικτών την ώρα του αγώνα, προκάλεσαν ανησυχία στην ομάδα της Πάλας.

Φούλαμ – Έβερτον 0-0

Η Φούλαμ αντιμετώπισε την Έβερτον σε ένα παιχνίδι που δεν είδε καμία ομάδα να καταφέρνει να σκοράρει, καθώς το ματς έληξε με ισοπαλία 0-0. Ο κίπερ Λένο και ο επιθετικός Πίκφορντ είχαν έντονη δράση κατά τη διάρκεια του ματς. Ο πορτιέρε της Φούλαμ είδε τη μπάλα να κάνει δοκάρι σε μια σχετικά νωρίς προσπάθεια του Ταρκόφσκι. Ωστόσο, σε αυτή τη φάση, η ομάδα του Μάρκο Σίλβα είχε την τύχη με το μέρος της, καθώς υπήρχε χέρι στον Άντονι Ρόμπινσον, το οποίο δεν αναγνωρίστηκε και η μπάλα συνέχισε να κυλάει, με τον Καστάν να επιχειρεί να διώξει τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Η Φούλαμ είχε μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει με τον Καστάν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Οι “Ζαχαρωτά” πίεσαν σκληρά στις καθυστερήσεις, αλλά το τελικό σκορ έμεινε 0-0.