Επιτυχημένη εκδρομή του Ολυμπιακού στη Ρόδο!

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή προπόνηση στη Ρόδο, ενόψει του αγώνα με την Εφές, καθώς επικράτησε με 102-59 του Κολοσσού, κατακτώντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη στην Basket League.

Οι “ερυθρόλευκοι” παρουσίασαν σοβαρότητα και πολυφωνία στην επίθεση, καθώς όλοι οι δώδεκα παίκτες που συμμετείχαν πέτυχαν πόντους.

Ο κορυφαίος παίκτης ήταν ο Άλεκ Πίτερς με 16 πόντους, ενώ οι Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος και Νίκολα Μιλουτίνοφ είχαν από 13 πόντους. Ο Κώστας Παπανικολάου πρόσθεσε 12 πόντους, ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Τζορτζ Πάπας και Γιώργο Τανούλη που είχαν 5 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Από την άλλη, η ομάδα του Κολοσσού υποχώρησε στο 1-2 και πρώτος σκόρερ ήταν ο Ιωσήφ Κολοβέρο με 13 πόντους.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 102-59. Η ομάδα του ξεκίνησε τον αγώνα με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ. Οι παίκτες του προπονητή Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν στο παιχνίδι με σοβαρότητα και προηγήθηκαν με +9 (5-14) στα πρώτα πέντε λεπτά. Συνεχίζοντας αυτή την ανοδική πορεία, οι παίκτες του Μπαρτζώκα φτάσανε στο +12 (7-19) στο 8′.

Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν δυσκολίες στην επίθεση, ενώ οι Πειραιώτες ελέγχουσαν πλήρως το παιχνίδι και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με +14 (12-26). Ο Ολυμπιακός διατήρησε αυτόν τον ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ξέφυγε στο +22 (18-40) στο 15′. Παρόλο που ο Κολοσσός βρήκε κάποιους πόντους, ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε ακόμη και στο +23 (26-49) καταλήγοντας στο 28-49 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος και στην αρχή του δεύτερου μέρους, φτάνοντας στο +35 (32-67) στο 26′. Η ομάδα του Κολοσσού είχε παραιτηθεί και οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να επιδεικνύουν δυναμικότητα και σοβαρότητα, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με +39 (38-77). Στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε την επιθετική του αντίδραση, φτάνοντας στο +47 (39-86) στο 33′. Στα επόμενα λεπτά, ο Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Τανούλη, Πίτερς, Λαρεντζάκη, Πάπας και Λούντζη, και η ομάδα του Πειραιά πήρε την ελεύθερη νίκη με τελικό σκορ 102-59.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 12-26, 28-49, 38-77, 59-102.