Επική πρόκριση Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ στα πέναλτι με ήρωες Ντραγκόφσκι και Λημνιό!

Παναθηναϊκός: Επική πρόκριση επί του ΠΑΟΚ στα πέναλτι με ήρωες Ντραγκόφσκι και Λημνιό!

Μετά από ένα παιχνίδι που θα θυμόμαστε για πολύ καιρό, ο Παναθηναϊκός έκανε μια απίστευτη ανατροπή, πήρε μια σπουδαία νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson, με σκορ 6-5 στα πέναλτι επί του ΠΑΟΚ, στον δεύτερο ημιτελικό στο «Απόστολος Νικολαΐδης»!

Ο ανώτερος «δικέφαλος του Βορρά» είχε σκορ πρόκρισης μέχρι το τελευταίο λεπτό της παράτασης, καθώς προηγήθηκε με τον Ζίβκοβιτς στο 72’ ενώ ο Κεντζιόρα με κεφαλιά έκανε το 0-2 στο 105’.

Τελικά, το «τριφύλλι» ισοφάρισε στην τελευταία φάση της παράτασης με πολύ ωραίο γκολ του Λημνιού και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντραγκόφσκι, που απέκρουσε τρία πέναλτι, με τον Σαμάτα να αστοχεί στην τελευταία εκτέλεση…

Θυμίζουμε ότι το ζευγάρι του τελικού θα συμπληρωθεί από τον νικητή του Άρης-Παναιτωλικός, με το πρώτο ματς να έχει λήξει 1-0 και τη ρεβάνς να διεξάγεται στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στις 6 Μαρτίου.

Στο μυαλό των κόουτς:
Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με εννιά αλλαγές, σε σχηματισμό 4-3-3 και τον Ντραγκόφσκι κάτω από τα γκολπόστ. Ενώ Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο και Μλαντένοβιτς συνέθεσαν την τετράδα στην άμυνα. Ζέκα, Βιλένα και Μπακασέτας ήταν οι τρεις του άξονα, με τους Παλάσιος-Μπερνάρ στα άκρα και τον Ιωαννίδη στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΠΑΟΚ από την άλλη «κατέβηκε» με έξι νέα πρόσωπα και σύστημα 4-2-3-1. Τον Κοτάρσκι στην εστία και τους Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδη και Μπάμπα τετράδα στα μετόπισθεν. Μεϊτέ και Σβαμπ ήταν οι δύο «κόφτες», με τους Ζίβκοβιτς-Τάισον να αγωνίζονται στα «φτερά» και τον Κωνσταντέλια πίσω από τον σέντερ φορ Τόμας.

Το ματς:
Ο ΠΑΟΚ άρχισε τη ρεβάνς με πίεση ψηλά, καταφέρνοντας να «μπλοκάρει» τον αντίπαλό του, αλλά και με μια ατυχία, καθώς είδε τον Μιχαηλίδη να αποχωρεί με μυϊκό τραυματισμό μόλις στο 4’.Ο ποδοσφαιριστής πάει τελικά με ασθενοφόρο από το γήπεδο, έχοντας ανακτήσει τις αισθήσεις του κι ένα βουνό χειροκροτήματα.

Στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΟ αδυνατεί να στείλει το ματς στα πέναλτι, καθώς οι προσπάθειές του δεν καρπώνονται κανένα γκολ, διατηρώντας έτσι το 0-2 υπέρ της ομάδας του.

Όσον αφορά τη διαδικασία των πέναλτι, αυτή ολοκληρώνεται με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη, κάτι που οδηγεί στον τελικό στόχο της πρόκρισης.

MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Μπαρτλομιέι Ντραγκόφσκι, ο οποίος ξεχώρισε για τις επιδόσεις του, πιάνοντας τρεις εκτελέσεις, και ο Διαιτητής Ζίμπερτ έδειξε να επέμβει ενεργά στο παιχνίδι.