Εντυπωσιακή νίκη επί της Τσουκαρίτσκι με 3-1, αγκαλιά με τους ομίλους του Europa League ο ΟΣΦΠ!

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε μια εντυπωσιακή νίκη επί της Τσουκαρίτσκι με 3-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης», καθιστώντας πιθανή την πρόκρισή του στη φάση των ομίλων του Europa League. Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ πραγματοποίησε ένα καταιγιστικό ξεκίνημα με γκολ από τον Ελ Κααμπί στο 3′ και στο 40′, καθώς επίσης και ένα γκολ από τον Φορτούνη στο 16′. Η Τσουκαρίτσκι μείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα με ένα αυτογκόλ του Μιλαντίνοβιτς.

Ολυμπιακός-Τσουκαρίτσκι: 3-1

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με σύστημα 4-2-3-1, με τον Ελ Κααμπί στην κορυφή και τον Βρουσάι να παίζει αντί του τιμωρημένου Ροντινέι. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να κερδίσουν το 70% της κατοχής της μπάλας και είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Ο Φορτούνης ήταν ένας από τους πρωταγωνιστές του αγώνα, σκοράροντας ένα γκολ και μοιράζοντας μια ασίστ, ενώ ο Ελ Κααμπί πέτυχε δύο γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν πίεση στους γηπεδούχους, αλλά δεν κατάφεραν να αντιμετωπίσουν την ισχυρή επίθεση του Ολυμπιακού. Παρόλο που κατάφεραν να σκοράρουν ένα γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψουν το αποτέλεσμα.

Με αυτήν την νίκη, ο Ολυμπιακός σχεδόν προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League και επιδεικνύει τη φόρμα και την δυνατότητά του για επιτυχία στη διοργάνωση.