Διάνυσε εύκολα η Σίτι τη Φόρεστ, η Λούτον άγγιξε τη νίκη απέναντι στη Γουλβς

Μάντσεστερ Σίτι – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0

Η Νότιγχαμ Φόρεστ δεν είχε καμία τύχη μπροστά στην εξαιρετική απόδοση της Μάντσεστερ Σίτι, που πέτυχε δύο γκολ πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο 15λεπτο του αγώνα. Η ομάδα του Πεπ έδειξε ευκολία και αμεσότητα στο παιχνίδι της, επιτρέποντας την απόλυτη επικράτηση της. Η Σίτι ήταν άνετη στον έλεγχο του αγώνα και όποτε ήθελε άσκησε πίεση, αφήνοντας τους αντιπάλους της να πετυχαίνουν μόνο σκιές.

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν το πρώτο γκολ στο 7ο λεπτό με ένα ωραίο σουτ του Φόντεν, ενώ το δεύτερο γκολ ήρθε στο 14′ με κεφαλιά του Χάαλαντ. Η Σίτι διαχείριστηκε άνετα το παιχνίδι και διατήρησε το 2-0 ως το τέλος, με τον Έντερσον να επέμβει διπλά στις καθυστερήσεις και να διατηρεί καθαρή την εστία του.

Λούτον – Γουλβς 1-1

Η Λούτον παρουσίασε μια καλή εμφάνιση απέναντι στη Γουλβς, κάνοντας ίσως το καλύτερο της παιχνίδι μετά την άνοδο της στην Πρέμιερ Λιγκ. Παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε, δεν κατάφερε να πετύχει γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα απείλησε τον αντίπαλο γκολκίπερ με μια δοκάρι στο 10ο λεπτό και κατάφερε να πάρει αριθμητικό πλεονέκτημα στο 36′, με τον αντίπαλο παίκτη να αποβάλλεται για βίαιη απώθηση. Όμως, αποκόμισε απογοήτευση με το γκολ της Γουλβς στο δεύτερο μέρος, πριν να ισοφαρίσει με πέναλτι στο 65ο λεπτό. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο τέλος του αγώνα, το τελικό αποτέλεσμα ήταν ισοπαλία 1-1.

Κρίσταλ Πάλας – Φούλαμ 0-0

Η αναμέτρηση μεταξύ Κρίσταλ Πάλας και Φούλαμ στο Selhurst Park ήταν μια αναμέτρηση χωρίς γκολ. Οι φιλοξενούμενοι ανταποκρίθηκαν στις ανάγκες του αγώνα και ο Χότζον επανήλθε μετά από μια μικρή περιπέτεια υγείας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ικανοί να πετύχουν γκολ, αλλά και η ομάδα του Σίλβα είχε καλές ευκαιρίες για γκολ. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το ματς έληξε χωρίς γκολ.