Μπλόκο στη Μπαρτσελόνα από τη Νάπολι και η πρόκριση στη Βαρκελώνη!

Η Νάπολι αντιμετώπισε με επιτυχία την ανώτερη Μπαρτσελόνα! Παρά την υπεροχή και τις ευκαιρίες της Μπαρτσελόνας, η Νάπολι δεν επιτρέπει στην αντίπαλή της να εκμεταλλευτεί πλήρως το προβάδισμα που κατείχε, προκειμένου να επικρατήσει. Ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ για τους Καταλανούς, αλλά ο Οσιμέν πετυχαίνει το γκολ με αποτέλεσμα το τελικό 1-1. Αυτό το αποτέλεσμα διατηρεί τη Νάπολι ζωντανή στη σειρά, με τον επαναληπτικό αγώνα στη Βαρκελώνη να αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Καθοριστικός ο Λεβαντόφσκι για το 1-0 των Καταλανών που είχαν 11 τελικές προσπάθειες συνολικά στον αγώνα. Ο Οσιμέν εκμεταλλεύεται την παραλείψη του Ίνιγο Μαρτίνεθ και ισοφαρίζει στο ντεμπούτο του Καλτσόνα στον πάγκο της Νάπολι.

Το παιχνίδι

Στο πρώτο μέρος, η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο, δημιουργώντας τις καλύτερες ευκαιρίες, ενώ η Νάπολι ανταποκρινόταν κυρίως με αντεπιθέσεις. Στο 14ο λεπτό, ο Πέδρι έστειλε μια καλή μπαλιά στον Λεβαντόφσκι, με το πλασέ του Πολωνού να περνάει άουτ ελάχιστα. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, έχοντας άλλη μια ευκαιρία στο 22’. Στο 35ο λεπτό, η Νάπολι φάνηκε να έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο, αλλά αντιμετώπιζε δυσκολίες στο τελείωμα των φάσεων.

Με τον ίδιο ρυθμό, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με την Μπαρτσελόνα να κυριαρχεί στο παιχνίδι και να απειλεί. Στο 60’, ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ, ενώ η Μπαρτσελόνα είχε ακόμη μια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα στο 66’. Η Νάπολι άρχισε να ασκεί πίεση από το 70’ και μετά, καταφέρνοντας τελικά να ισοφαρίσει στο 75ο λεπτό με το γκολ του Ανγκισά.

Η Νάπολι προσπάθησε περισσότερο να βρει το δεύτερο γκολ, αλλά το τελικό αποτέλεσμα έμεινε στο 1-1. Το παιχνίδι έληξε με ανοιχτούς λογαριασμούς. Ο Οσιμέν κρίνεται ως ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα, καθώς σώζει την ομάδα του με το γκολ που πετυχαίνει και την κρατάει ζωντανή για τον επαναληπτικό αγώνα.