Η Σερβέτ απέκλεισε τη Γκενκ στα πέναλτι και την έστειλε στον Ολυμπιακό!

Η Σερβέτ κατάφερε να κρατήσει τη Γκενκ στο ισόπαλο 2-2 μετά από 120 λεπτά αγώνα. Στα πέναλτι, η Σερβέτ επικράτησε με 4-1 και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League. Η Γκενκ θα συνεχίσει στο Europa League με αντίπαλο τον Ολυμπιακό!

Η Σερβέτ άρχισε το ματς με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Κριβελί και επίμενε με μεγάλη προσπάθεια. Πρώτη προηγήθηκε με ένα εύστοχο πέναλτι του Τρεζόρ, αλλά η Γκενκ ισοφάρισε μετά από μια κοντινή φάουλ εκτέλεση του Κονιάτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αροκοντάρε βρήκε το δεύτερο γκολ για τη Σερβέτ, αλλά η Γκενκ ισοφάρισε ξανά με τον Μπεντιά. Στο τέλος της παράτασης, το ματς πήγε στα πέναλτι όπου η Σερβέτ ήταν αλάνθαστη.

Η Κλάκσβικ γράφει ιστορία!

Στη Σουηδία, η Κλάκσβικ επίσης απέκλεισε τη Χάκεν στα πέναλτι και θα παίξει σε ευρωπαϊκούς ομίλους για πρώτη φορά στην ιστορία των Νησιών Φερόε. Κατάφερε να περάσει στο Conference League μετά από ένα αγώνα που έληξε 2-2 και καταλήγοντας σε πέναλτι όπου νίκησε 5-4.

Άλλοι νικητές της βραδιάς ήταν η Μόλντε και η Μακάμπι Χάιφα. Η Μόλντε κέρδισε την Ελσίνκι με 2-0 και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο, ενώ η Μακάμπι Χάιφα νίκησε τη Σέριφ Τιρασπ με 2-1 μετά από παράταση.

Αντίπαλος της Σερβέτ στον επόμενο γύρο είναι η Ρέιντζερς, ενώ η Κλάκσβικ θα παίξει με την Μόλντε και η Μακάμπι Χάιφα με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας.