Η Σοσιεδάδ δεν χάνει, αλλά δεν κερδίζει και!

Η ομάδα της Σοσιεδάδ παρέμεινε αήττητη, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει για τρίτο σερί παιχνίδι στην έναρξη της La Liga, με ένα ακόμα ισόπαλο αποτέλεσμα (0-0) αυτή τη φορά απέναντι στην Λας Πάλμας. Μετά από τρεις αγωνιστικές, οι Βάσκοι δείχνουν να μην έχουν βρει ακόμη τον δρόμο της νίκης, ενώ οι γηπεδούχοι έχουν δύο ισοπαλίες και μία ήττα στο ενεργητικό τους.

Η Λας Πάλμας ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και είχε περισσότερη κατοχή, ψάχνοντας διαρκώς την ευκαιρία να προηγηθεί, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Ο Κούμπο ήταν πολύ κοντά στο να σκοράρει για λογαριασμό της Σοσιεδάδ, ενώ ο Θουμπιμένδι είχε την καλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 74′.

Ο αγώνας ήταν μάχη μέχρι το τέλος, με και τις δύο ομάδες να αναζητούν τη νίκη. Η Λας Πάλμας με τον Λουαντίς στο 83′ και η Σοσιεδάδ με τον Αλί Τσο τρία λεπτά αργότερα είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες, αλλά κανένας δεν κατάφερε να σκοράρει και το ματς έληξε ισόπαλο 0-0.