«Απόδραση» κορυφής για την ανθεκτική Τότεναμ!

Ολοκληρώθηκε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στο Kenilworth Road, με την Τότεναμ να καταφέρνει να επικρατήσει της Λούτον και να αποδράσει για λίγο απόψε στην κορυφή του πίνακα! Οι Spurs είχαν έναν αρκετά καλό έλεγχο του παιχνιδιού, με την κατοχή της μπάλας να αγγίζει το 97%!

Παρά τις προσπάθειες τους να σκοράρουν, οι παίκτες της Τότεναμ βρέθηκαν αντιμέτωποι με μια ανθεκτική άμυνα από την πλευρά της Λούτον. Οι γηπεδούχοι, παρ’ όλα αυτά, δυσκολεύτηκαν να ανταποκριθούν στη δύναμη και την ταχύτητα της ομάδας του Ποτσέτινο.

Καθώς προχωρούσε το παιχνίδι, η Λούτον κατάφερε να βελτιώσει την απόδοσή της και να μπει πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά, η Τότεναμ διατηρούσε τον έλεγχο και τις ευκαιρίες, αν και οι περισσότερες από αυτές δεν είχαν την ακρίβεια που απαιτούνταν για να βρεθεί η μπάλα στα δίχτυα.

Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Τότεναμ κατάφερε να σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω φάουλ. Έτσι, το ματς συνεχίστηκε με αμφίρροπο αποτέλεσμα, μέχρι που ο Μπισούμα της Τότεναμ αποβλήθηκε λόγω «θέατρου». Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια απειλητική φάση για τη Λούτον, αλλά ο Αντεμπάγιο έχασε μια καλή ευκαιρία. Λίγο αργότερα, όμως, η Τότεναμ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα!

Ο Μάντισον, με μια εντυπωσιακή κίνηση, πέρασε στην περιοχή και με ένα δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ στο 52ο λεπτό. Παρόλο που η Λούτον προσπάθησε να απαντήσει, η Τότεναμ κατάφερε να αναχαιτίσει τις προσπάθειές της και να διατηρήσει το 1-0 μέχρι το τέλος, κατακτώντας την προσωρινή πρώτη θέση στον πίνακα.