Άντερλεχτ: Επική νίκη με χατ-τρικ του Ντρέγκερ κόντρα στη Λέουβεν!

Η Άντερλεχτ επέστρεψε στις νίκες με μια εκπληκτική εμφάνιση κόντρα στη Λέουβεν. Οι Βρυξελλείς επικράτησαν με 5-1 και πλέον βρίσκονται στη 2η θέση του βελγικού πρωταθλήματος με 24 βαθμούς, μόλις έναν πίσω από την πρωτοπόρο Σεν Ζιλουάζ, αλλά έχοντας έναν αγώνα περισσότερο.

Ο Μισάο άνοιξε το σκορ για την Άντερλεχτ στο 6ο λεπτό, αλλά ο Ντρέγερ απάντησε με ένα γκολ στο 12ο λεπτό και ισοφάρισε. Στο 42′, ο ίδιος παίκτης ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του, βάζοντας το 2-1 και αυτό ήταν το σκορ στο ημίχρονο.

Ο Ντόλμπεργκ σημείωσε το 3-1 στο 47′, ενώ ο Στρούικενς πρόσθεσε άλλα τρία γκολ για την Άντερλεχτ στο 52′. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ξανά ο Ντρέγερ με ένα ακόμα γκολ στο 86′ και πέτυχε ένα εντυπωσιακό χατ-τρικ.

Σε άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Έουπεν επικράτησε 2-0 της Σαρλερουά, ενώ η Σερκλ Μπριζ επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ εκτός έδρας της Μαλίν.