Αναζητώντας θαύμα μετά την ανεμελιά

Αν και είχε προηγηθεί με τέσσερα πόντους μόλις δύο λεπτά πριν από το φινάλε, ο Προμηθέας υπέστη ήττα 75-77 από τη Ρίτας στο Βίλνιους για το δεύτερο γκρουπ του Basketball Champions League (BCL), με αποτέλεσμα να παραμένει στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 2-2 και να ελπίζει σε θαύμα για την πρώτη θέση.

Από την αρχή του αγώνα, ο Προμηθέας κατάφερε να προηγηθεί 5-0 και 7-2, χάρη στην ακρίβεια των ξένων παικτών του προπονητή Ηλία Παπαθεδώρου. Η αποστασιοποίηση των Λιθουανών, ωστόσο, ένα έως 5-0 σερί, άλλαξε τα δεδομένα, ενώ η ομάδα του Πειραιά κατόρθωσε να διατηρηθεί στο ματς με τρίποντα, με τον Κούρουκς να μειώνει σε +1.

Ωστόσο, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση με 5-0 σερί, οδηγώντας στο 27-23 το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, αν και ο Προμηθέας προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, οι παίκτες της Ρίτας διατήρησαν μια άνετη διαφορά στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 51-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνοιξε με μια προσπάθεια του Προμηθέα να μειώσει τη διαφορά (52-45), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν το πλεονέκτημά τους (62-55) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η αρχή του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου είδε τη Ρίτας ν’ ανεβάζει προσωπικό σερί, φθάνοντας στο 65-55. Ωστόσο, μια απίστευτη αντεπίθεση του Προμηθέα οδήγησε σε σερί 10-0 και στην ισοφάριση (73-73), προτού η Ρίτας διατηρήσει το σούτινγκ τους και να επικρατήσει 77-75, αφήνοντας τον Προμηθέα στο 2-2.