«Αφιερωμένο στον κόσμο της και τον Τίρνι»: Γενναία Σκωτία, «ζωντανή» ακόμη, μεγάλος βαθμός με την Ελβετία! (vids)

Οι Σκωτσέζοι έπαιξαν με γενναιότητα στον αγώνα με την Ελβετία, αν και είχαν ανάγκη να ανταποκριθούν μετά την ήττα από τη Γερμανία στο πρώτο ματς. Έκαναν το πρώτο γκολ στο 16ο λεπτό, αυτογκολ του Σερ καθώς προσπαθούσε να κόψει τη μπάλα. Η Ελβετία αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε με τον Σακίρι, που σκόραρε ένα όμορφο γκολ.

Στη συνέχεια, οι Ελβετοί αναζήτησαν το δεύτερο γκολ με τον Βίντμερ και τον Εντόι, αλλά χωρίς επιτυχία. Η Σκωτία πίεζεται αλλά με τεράστια προσπάθεια κατάφερε να κρατήσει το 1-1 μέχρι το ημίχρονο.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Εντόι έχασε μια καλή ευκαιρία για την Ελβετία. Τα προβλήματα τραυματισμού του Τίρνι περιόρισαν τις επιλογές του Κλαρκ. Ο αγώνας εξελίσσεται χωρίς πολλές ευκαιρίες, με το σκορ να παραμένει 1-1.

Το ματς ολοκληρώθηκε με το ίδιο σκορ. Η Σκωτία παραμένει στο παιχνίδι, βρίσκεται τρίτη στον ομίλο και ελπίζει για την εξέλιξη στην επόμενη φάση του EURO!