Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Τζόκοβιτς στο Wimbledon

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ξεκίνησε με νίκη την προσπάθειά του να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Wimbledon. Αντιμετώπισε μια μικρή δυσκολία στο τρίτο σετ κόντρα στον Πέδρο Κατσίν, αλλά τον νίκησε με 3-0 σε 2 ώρες και 17 λεπτά, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκρισή του στον 2ο γύρο του τουρνουά.

Ο Τζόκοβιτς κέρδισε εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 6-3, 6-3 και στο τρίτο χρειάστηκε να χρησιμοποιήσει το τάι μπρέικ για να κλείσει το ματς με 7-6(4). Παρόλες τις διακοπές που προέκυψαν λόγω της βροχής, ο Σέρβος πρωταθλητής ήταν επιτυχημένος και δεν αντιμετώπισε μεγάλες δυσκολίες από τον αντίπαλό του.

Έτσι, αυξήθηκε στις 87 νίκες του στο Wimbledon, ενώ αυτή ήταν η 29η διαδοχική του στη διοργάνωση Grand Slam. Ο Τζόκοβιτς συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία κερδίζοντας για 22η φορά σερί σε Grand Slam, έχοντας κατακτήσει κάθε μεγάλο τουρνουά που έχει συμμετάσχει από το περσινό Wimbledon έως σήμερα (Wimbledon, Australian Open, Roland Garros).

Την Τετάρτη, θα προσπαθήσει να επιτύχει την 350η νίκη του σε Grand Slam τουρνουά κόντρα στον Τζόρνταν Τόμπσον.