Τσιτσιπάς: «Διατηρώ ηρεμία και αυτοπεποίθηση, αισθάνομαι τη στήριξη του κοινού»

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς εξασφάλισε μια εύκολη νίκη επί του Τζον Ίσνερ, κερδίζοντας τον Αμερικανό με 2-0 σετ σε μόλις 77 λεπτά. Τώρα, ο επόμενος αντίπαλός του στα προημιτελικά του τουρνουά στο Λος Κάμπος είναι ο Νίκολας Τζάρι.

Σε συνέντευξή του μετά τον αγώνα, ο 25χρονος τενίστας μίλησε τόσο για τον Ίσνερ όσο και για την εμπειρία του από το τουρνουά στο Μεξικό. Αναφέρθηκε στο γεγονός ότι είχε αυτοπεποίθηση και υπομονή κατά τη διάρκεια του αγώνα, καθιστώντας τις ώρες που λαμβάνει αποφάσεις ώριμες και ηρεμείς. Επίσης, σχολίασε τον θετικό χαρακτήρα του κοινού στο Λος Κάμπος και την απόλυτη υποστήριξη που αισθάνεται παίρνοντας μέρος σε αυτό το τουρνουά. Τελειώνοντας, τόνισε ότι ο επόμενος αγώνας είναι μια ακόμα πρόκληση και ότι ελπίζει να συνεχίσει την καλή απόδοσή του, αφού θα αντιμετωπίσει έναν δύσκολο αντίπαλο, τον Νίκολας Τζάρι.