Θάνος – Ιονέλ 2-1: Πήρε το ντέρμπι και οδήγησε την Ελλάδα στο 2-0!

Ο Αριστοτέλης Θάνος πέτυχε μια σημαντική νίκη που φέρνει την Ελλάδα πιο κοντά στην πρόκριση στο World Group I του Davis Cup. Αντιμετώπισε τον Νίκολας Νταβίντ Ιονέλ χάνοντας το πρώτο σετ, αλλά κατάφερε να ανατρέψει το ματς κερδίζοντας τα επόμενα δύο σετ με σκορ 6-3, 6-2.

Αυτή η νίκη μαζί με την νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά κόντρα στον Μάριους Κοπίλ, οδηγούν την Εθνική μας σε μια εξαιρετική θέση προκειμένου να προκριθεί στον επόμενο γύρο. Ο επόμενος αγώνας του διπλού θα διαδραματιστεί αύριο το μεσημέρι.

Αν η Ελλάδα κερδίσει αυτό το ματς, τότε θα εξασφαλίσει τις προκρίσεις στον επόμενο γύρο. Αλλιώς, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αναλάβει τον αγώνα με τον Ιονέλ. Η νίκη του Θάνου σημαίνει πολλά για την Ελλάδα στη μάχη για την άνοδο στην πρώτη κατηγορία του Davis Cup.