Σάκκαρη – Χιμπίνο 2-0: Εύκολη πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Μαρία Σάκκαρη – Νάο Χιμπίνο 2-0: Ανατροφοδότηση στη δεύτερη εβδομάδα του Australian Open

Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες σε αρχικούς αγώνες Grand Slam, η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να κερδίσει με 2-0 τη Νάο Χιμπίνο και να προκριθεί στη δεύτερη εβδομάδα του Australian Open.

Αν και είχε δύσκολη αρχή στον αγώνα, η 28χρονη τενίστρια (Α.Τ.Π. No.92) κατάφερε να αντισταθεί και στη συνέχεια να κυριαρχήσει στον αγώνα, νικώντας τη Japan αντίπαλό της με σκορ 6-4, 6-1, σε 71 λεπτά παιχνιδιού. Με αυτή τη νίκη, εξασφάλισε τη θέση της στον τρίτο γύρο του τουρνουά.

Στις 17 Ιανουαρίου, θα αντιμετωπίσει τη Ρωσίδα Elina Avanesian (Α.Τ.Π. No.71), η οποία κατάφερε να κερδίσει την Jozuan Bai με σκορ 4-6, 7-5, 6-2.

Παρά τη δύσκολη αρχή με πολλά αβίαστα λάθη στο πρώτο σετ (20), η Μαρία επέδειξε εντυπωσιακή απόδοση στο δεύτερο σετ, χωρίς να αφήσει κανέναν πόντο να πάει χαμένο, καταλήγοντας στη νίκη με σκορ 2-0. Μέχρι στιγμής, έχει άψογο ρεκόρ 4-0 στη σεζόν χωρίς να χάσει ούτε ένα σετ.

Στο παιχνίδι, εξέπεμψε 4 άσους, είχε ποσοστό 50% σερβίς πρώτου γύρου, 18 winners (έναντι 6 της Χιμπίνο) και 26 αβίαστα λάθη (έναντι 29 της Ιάπωνας). Στο δεύτερο σετ, έχασε μόλις 8 πόντους.