Ολυμπιακός – Ζαφειράκης Νάουσας 34-19: Οι Ερυθρόλευκοι κερδίζουν εύκολα πριν την Ευρώπη

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή συνεχίζει να επικρατεί στο πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 34-19 τον Ζαφειράκη Νάουσας στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης στην 4η αγωνιστική της Handball Premier και έκανε το ρεκόρ 3-0.

Μετά την άνετη επικράτηση με 32-14 εναντίον του ΓΑΣ Κιλκίς, οι “ερυθρόλευκοι” νίκησαν και την ομάδα της Νάουσας στην Ηλιούπολη και πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους στο πρωτάθλημα, δείχνοντας έτοιμοι για το ευρωπαϊκό ταξίδι τους.

Το Σάββατο (14/10) στις 19:30, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού θα ξεκινήσει την ευρωπαϊκή της πορεία αντιμετωπίζοντας την δευτεραθλήτρια και κάτοχο του Κυπέλλου Ιταλίας, Ρέιμοντ Σάσαρι, στη Σαρδηνία, για τον δεύτερο γύρο του EHF European Cup.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά, προηγούμενος 3-0 με το γκολ του Μιχαηλίδη στο 2:51. Ο Σλίσκοβιτς έγραψε το 5-2 στο 7:35. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 5-4 και 6-5, αλλά ο Μοντόρο έδωσε τη διαφορά τεσσάρων τερμάτων (10-6) στον Θρύλο, σκοράροντας στο 17ο λεπτό, ενώ ο Σλίσκοβιτς έκανε το 11-8 στο 21:50. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-12, αλλά ο Παπαβασίλης σκόραρε σε “νεκρό” χρόνο (29:59) για το 15-12 στο ημίχρονο.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, οι “ερυθρόλευκοι” έφυγαν μπροστά με +5 (17-12) στο 33:20 με γκολ του Δομπρή. Ο Τζηράς έκανε το 18-12 με εύστοχο πέναλτι στο 36ο λεπτό. Ο Σλαβούλιτσα έφτασε στο +7 (20-13) στο 39:00, ενώ ο Καραμπουρνιώτης σκόραρε εντυπωσιακά στην κόντρα για το 22-14 στο 41:50.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +9 (23-14) στο 43ο λεπτό με γκολ του Τζηρά, ενώ ο Τζίμπουλας έκανε το +10 (26-16) στο 47:01. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας έφτασαν στο +14 (32-18) στο 57ο λεπτό με τον Κάβτσιτς, και ο Τζίμπουλας διαμόρφωσε το τελικό 34-19 στο 59:10.