Ολυμπιακός – Θέτιδα 3-0: Οι Ερυθρόλευκες κάνουν το πρώτο βήμα για τους τελικούς

Την Τετάρτη (3/4), η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού πραγματοποίησε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, επικρατώντας 3-0 σετ επί της Θέτιδας Βούλας. Ο αγώνας διεξήχθη στο κλειστό του Ρέντη, με τις Ερυθρόλευκες να κερδίζουν σε μόλις μία ώρα και δέκα λεπτά και να προηγούνται με 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Volley League.

Με ξεχωριστές επιδόσεις από τις Κούμπουρα, Μλέινκοβα, Φαριόλ και Νίζετιχ, και με υψηλά ποσοστά στην επίθεση και στα μπλοκ, οι Ερυθρόλευκες πήραν τη νίκη. Στον δεύτερο ημιτελικό που θα διεξαχθεί το Σάββατο (6/4) στην έδρα της Θέτιδας Βούλας, θα επιδιώξουν το 2-0 στη σειρά και την πρόκριση στους τελικούς της Volley League.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς, προηγούμενος με τρεις σερί πόντους της Μλέινκοβα, και κατάφερε να κερδίσει το πρώτο σετ με άνεση. Στα επόμενα σετ, οι Ερυθρόλευκες συνέχισαν την υπεροχή τους στο γήπεδο, κατακτώντας τη νίκη με σκορ 25-15 και 25-20.