Ολυμπιακός – Πήγασος Πολίχνης 3-1: Νίκη με άνεση για τον Ολυμπιακό

Μετά την σπουδαία νίκη επί της τρις πρωταθλήτριας Ευρώπης Ζάκσα, ο Ολυμπιακός συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 3-1 σετ (21-25, 25-15, 25-18, 25-14) του Πήγασου Πολίχνης στην κεκλεισμένων των θυρών, αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής.

Λίγα 24ώρα πριν από τον «τελικό» με την Zirāt στην Τουρκία, οι πρωταθλητές προσέθεσαν ένα ακόμα τρίποντο στο ενεργητικό τους και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα όντας, μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Volley Lleague. Από κει και πέρα, κόντρα στον Πήγασο, ξεκουράστηκαν οι Τζούριτς και Στερν, ενώ εκτός αποστολής παρέμεινε ο Παγενκ για να προφυλαχθεί από τον μικροτραυματισμό που τον ταλαιπωρεί.

Ο Πήγασος προηγήθηκε στο πρώτο σετ, όμως στη συνέχεια ο Θρύλος αντέδρασε και έφτασε με άνεση στην τελική επικράτηση, ολοκληρώνοντας το ματς με 16 άσσους και 9 μπλοκ. Ο Ζουπάνη ήταν ο πρώτος σκόρερ, με 19 πόντους και τέσσερις άσσους και ακολούθησε με 17 πόντους και έξι άσσους ο Ιντάλγκο, ο οποίος πέρασε στο ματς στο δεύτερο σετ.

Προηγήθηκε ο Πήγασος

Ο Ολυμπιακός που ξεκίνησε με βασικό διαγώνιο τον Ζουπάνη και έναν εκ των δυο ακραίων, τον Χανδρινό, είχε τον έλεγχο στην έναρξη της αναμέτρησης. Οι πρωταθλητής προηγήθηκαν με +3 στο ξεκίνημα, όμως ο Πήγασος ισορρόπησε και προηγήθηκε μετά από αρκετές αντιπαλότητες. Τελικά ο Θρύλος πέτυχε άνετη νίκη κατάφερε να ανατρέψει τον αντίπαλο.

Άμεση ισοφάριση!

Οι πρωταθλητές δεν ξεκίνησαν καλά στο 2ο σετ αλλά στη συνέχεια αντέδρασαν γρήγορα και στρέφοντας το παιχνίδι προς το μέρος τους. Έκτοτε, κέρδισαν τα επόμενα σετ με ανατροπή. Με τη συμμετοχή και τις καλές επιδόσεις των παικτών, ο Ολυμπιακός κατέκτησε τη νίκη.

Κυριάρχησε και τώρα… Champions League!

Στο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε με πολύ αποφασιστική διάθεση και επικράτησε με άνεση στο τέλος του αγώνα. Με αυτήν τη νίκη, τώρα στρέφει την προσοχή στο σπουδαίο παιχνίδι με την Ζιράτ που θα κρίνει την πορεία της ομάδας στην Ευρώπη.

Τα σετ (3-1 σε 1.34): 21-25 (26’), 25-15 (22’), 25-18 (24’), 25-14 (22’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 21-25

2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-12, 25-15

3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-18

4ο σετ: 8-3, 16-6, 21-9, 25-14

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 16 άσους, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Πήγασου προήλθαν από 2 άσους, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Βαϊόπουλος 9, Γκουσταβάο 12, Κουμεντάκης 10, Χανδρινός 3, Ζουπάνη 19, Τράβιτσα 5, Τζιάβρας, Κομητούδης, Ιντάλγκο 17

Πήγασος Πολίχνης (Γιάννης Ορφανός): Καπετανίδης 12, Μαυροβουνιώτης 5, Κανέλλος 7, Αρμενάκης 3, Χέιζελντεν 15, Μπουράκης, Γιαμακίδης, Κεσεσίδης 1, Μήλης 4, Τσαλικιάν

Δηλώσεις:

Νίκος Ζουπάνη: «Όπως έχουμε ξαναπεί, το πρωτάθλημα φέτος δεν θα είναι εύκολη υπόθεση και αυτό φάνηκε στο πρώτο σετ, που παρουσιαστήκαμε κάπως μουδιασμένοι. Όμως, με το βαρύ μας όπλο, το σερβίς, φτάσαμε στην επικράτηση. Ο μεγάλος μας στόχος έρχεται την Τετάρτη και εκεί θα ρίξουμε την προσοχή μας».