Ολυμπιακός – Ντιναμό Τιφλίδας 16-8: Ισοπέδωσε την ομάδα από τη Γεωργία και προκρίθηκε για τα προημιτελικά ο Ολυμπιακός

Η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού σημείωσε μία ακόμη σημαντική νίκη που την οδηγεί στα προημιτελικά του Champions League. Οι πρωταθλητές Ελλάδας κέρδισαν με σκορ 16-8 την Ντιναμό Τιφλίδας στο Παπαστράτειο, για την 5η αγωνιστική του τουρνουά, εξασφαλίζοντας μαθηματικά την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Μετά την εύκολη νίκη επί του ΝΟ Χανίων με σκορ 3-21, για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α1 στην Κρήτη, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην Ευρώπη και εξασφάλισε τη νίκη απέναντι στην ομάδα της Τιφλίδας στον Πειραιά. Οι “ερυθρόλευκοι” συγκέντρωσαν 11 βαθμούς σε πέντε παιχνίδια και εξασφάλισαν την είσοδό τους στα προημιτελικά.

Ολυμπιακός: Ο Πετρούσεφ και ο Ντόρσεϊ κερδίζουν το ματς

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 και 3-2 αλλά κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι με γκολ από τον Βάμος (2:00), κλείνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 4-3. Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικοί καθώς σημείωσαν έξι γκολ και δέχθηκαν μόνο ένα, με τον Γκίλλα να αυξάνει το σκορ σε 10-4 στο 0:44, το οποίο ήταν και το μεταξύ τους σκορ στη μέση του αγώνα. Το τρίτο δεκάλεπτο είδε την Ντιναμό να μειώνει στο 11-6, αλλά με το σκορ 5-2 στην τέταρτη περίοδο, ο Θρύλος εξασφάλισε τη νίκη και την πρόκριση. Το σκορ έγινε 16-7 με την επίδοση του Δήμου στο 0:47, και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν για το τελικό 16-8.

Τα δωδεκάλεπτα: 4-3, 6-1, 1-2, 5-2

Στο πρώτο δεκάλεπτο: Πρώτο γκολ πρωταθλητή Τιφλίδας από Πιέσιτσαβ (φουνταριστό, 7:42), δεύτερο γκολ από Πιέσιτσαβ (φουνταριστό, 6:33), 1-2 με γκολ από τον Μπούσλιε (περιφέρεια, 6:02), 2-2 από τον Φουντούλη (πέναλτι, 4:31), 2-3 με γκολ από τον Βαπένσκι (περιφέρεια, 4:07), 3-3 με γκολ από τον Φουντούλη (πέναλτι, 3:41), 4-3 με γκολ από τον Βάμος (πέναλτι, 2:00)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο: 5-3 με γκολ από τον Μπούσλιε (περιφέρεια, 7:33), 5-4 με γκολ από τον Βαπένσκι (πέναλτι, 7:10), 6-4 με γκολ από τον Βάμος (φουνταριστό, 5:58), 7-4 με γκολ από τον Γενηδουνιάς (πέναλτι, 5:06), 8-4 με γκολ από τον Γενηδουνιάς (πέναλτι, 3:38), 9-4 με γκολ από τον Βάμος (περιφέρεια, 2:35), 10-4 με γκολ από τον Γκίλλας (πέναλτι, 0:44)

Στο τρίτο δεκάλεπτο: 10-5 με γκολ από τον Ακβλεντιάνι (περιφέρεια, 6:09), 11-5 (περιφέρεια, 4:48), 11-6 με γκολ από τον Ντζικτσιαρένκα (κόντρα, 1:18)

Στο τέταρτο δεκάλεπτο: 12-6 με γκολ από τον Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 6:24), 13-6 με γκολ από τον Γκίλλας (κόντρα, 5:51), 14-6 με γκολ από τον Νικολαΐδη (πέναλτι, 3:31), 15-6 με γκολ από τον Λόντσαρ (πέναλτι, 2:28), 15-7 με γκολ από τον Ακβλεντιάνι (πέναλτι, 1:14), 16-7 με γκολ από τον Δήμου (περιφέρεια, 0:47), 16-8 με γκολ από τον Μαγκρακβελίτζε (πέναλτι, 0:18)