Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα της Δράμας με σκορ 41-31

Ο Ολυμπιακός της χάντμπολ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα. Στην πρώτη αγωνιστική του Handball Premier, επικράτησε με εμφατικό τρόπο της Δράμας με 41-31, κάνοντας ένα πολύ καλό ξεκίνημα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζηράς με 11 γκολ, εκ των οποίων 9 τα σημείωσε ο Σάββας. Μετά την κατάκτηση του Super Cup και τη νίκη επί της ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την εξαιρετική του φόρμα και κέρδισε με σπουδαίο τρόπο στη Δράμα. Η ομάδα προηγήθηκε ακόμα και με +12 σημειώνοντας καταπληκτικά τερμάτα. Ήταν μια εξαιρετική πρεμιέρα για τους ερυθρόλευκους στο πρωτάθλημα της σεζόν 2023-2024.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε την εξαιρετική εμφάνισή του και έφτασε ακόμα πιο μπροστά. Με εκπληκτικές επιδόσεις των Βίντα και Σάββα, η ομάδα αύξησε το προβάδισμα σε +8. Ακολούθησαν διάφορα τερμάτα από τους παίκτες του Ολυμπιακού, με το σκορ να φθάνει στο +12 σε βάρος της Δράμας. Παρά τις προσπάθειες της Δράμας να μειώσει τη διαφορά, ο Ολυμπιακός ήταν πάντα ανώτερος και τελικά κέρδισε με σκορ 41-31.

Οι πέντε λεπτά του αγώνα ήταν: 3-4, 4-7, 6-9, 10-13, 13-16, 15-19 (ημχ.), 18-25, 20-29, 24-31, 26-34, 27-37, 31-41.

Ο Ολυμπιακός είχε την εξής ενδεκάδα: Κοτανίδης, Τζηράς 11, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Βίντα 4, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 9.

Ο Ολυμπιακός θέλει να δείχνει σταθερά καλή εικόνα σε όλα τα ματς, σεβόμενος την εργασία που έχει γίνει στις προπονήσεις.