Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού κόντρα στον Αερωπό Έδεσσας με 31-24

Σημαντική επιτυχία για την ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή, καθώς κατάφερε να κερδίσει τον Αερωπό με 31-24 στην Έδεσσα, για την 7η αγωνιστική της Handball Premier. Ο Ολυμπιακός πρόσθεσε μια ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα και διατήρησε το αήττητο σερί που διατηρεί και στην Ελλάδα και στην Ευρώπη για τη σεζόν 2023-24.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς από το πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί με 7-18. Στο δεύτερο μέρος, ο Θρύλος συνέχισε σε υψηλό ρυθμό και με καλή επίθεση κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του, κερδίζοντας τον αγώνα με 31-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θρύλος συνέχισε με γκολ των Σλαβούλιτσα και Παπαβασίλη, βρίσκοντας μπροστά με 21-9. Αν και ο αντίπαλος μείωσε τη διαφορά, ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να κερδίσει το παιχνίδι.

Στο τέλος, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με σκορ 31-24 απέναντι στον Αερωπό Έδεσσας σε ένα αγχωτικό αλλά ενδιαφέρον παιχνίδι.

Το τελικό σκορ ανήκει στον Ολυμπιακό και αντικατοπτρίζει την αποτελεσματικότητα και το πάθος της ομάδας, ενώ ο παίκτης Τζίμπουλας με το γκολ του στο 59:39 έκλεισε το σκορ στα 31-24.

Το σκορ σε κάθε πεντάλεπτο ήταν: 1-3, 2-7, 4-9, 6-12, 7-16, 7-18 (ημχ.) 11-22, 14-24, 16-25, 20-27, 22-29, 24-31.

Αυτή ήταν μια σημαντική νίκη για την ομάδα του Ολυμπιακού, η οποία επέστρεψε δυναμικά στην αγωνιστική δράση, αφού ξεπέρασε με επιτυχία τη δύσκολη έδρα του Αερωπού Έδεσσας.