Ήττα από τη Ρουμανία για την Εθνική χάντμπολ των Γυναικών (20-32)

Η Εθνική Γυναικών υπέστη ήττα με 32-20 από την ισχυρή Ρουμανία, στη δεύτερη αγωνιστική των προκριματικών για το Euro 2024, που διεξήχθη στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνη.

Η ελληνική ομάδα έδειξε εξαιρετική απόδοση κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αντιμετωπίζοντας έναν από τους κορυφαίους αντιπάλους στο γυναικείο χάντμπολ.

Στο 19ο λεπτό, η Ελλάδα ήταν πίσω με 9-7 και έχασε αρκετές ευκαιρίες να μειώσει τη διαφορά, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με σκορ 15-8 υπέρ της Ρουμανίας. Στο δεύτερο μέρος, η εμπειρία και η ποιότητα της ρουμανικής ομάδας δεν επέτρεψαν στην ελληνική Εθνική να πλησιάσει στο σκορ, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να λήξει με τελικό σκορ 20-32.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ρουμανία είχε επικρατήσει με 49-18 επί της Βοσνίας στον πρώτο αγώνα της.

Οι επόμενοι αγώνες της Εθνικής στον Α’ όμιλο θα γίνουν στις 28 Φεβρουαρίου και 2 Μαρτίου απέναντι στη Βοσνία.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-7, 3-9, 7-10, 7-10, 8-15 (ημχ), 8-17, 12-18, 14-23, 16-25, 18-30, 20-32

ΕΛΛΑΔΑ (Δανήλος): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 4, Ζενέλι, Αμβροσιάδου, Ζυγούρα 4, Σαμολαδά, Τσικνάκη, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 1, Μανιά 3, Σεβδίλη 2, Κερλίδη 2, Στουγιαννίδου 3, Αργυροπούλου 1, Ανδρίτσου, Καραμάνου.