Η Ελενα Ριμπάκινα αντιμετωπίζει τη Μαρία Σάκκαρη στα προημιτελικά του Miami Open

Η Έλενα Ριμπάκινα, η οποία βρίσκεται στην τέταρτη θέση στον κόσμο, θα αντιμετωπίσει την Μαρία Σάκκαρη στα προημιτελικά του Miami Open.

Η περσινή φιναλίστ του τουρνουά 1000 της WTA κέρδισε με 2-0 σετ την Αμερικανίδα Μάντισον Κις (6-3, 7-5) σε έναν αγώνα που διήρκεσε μία ώρα και 24 λεπτά, για να προκριθεί στον επόμενο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια από την Ελλάδα, η οποία προκρίθηκε αυτόματα λόγω αποχώρησης της Άννα Καλίνσκαγια λόγω τραυματισμού.

Η Ριμπάκινα έκλεισε το ματς με 5 άσους, κέρδισε το 80% των πόντων με το πρώτο σερβίς της (33/41) και το 50% με το δεύτερο (11/22), ενώ κέρδισε 3 από τις συνολικά 8 ευκαιρίες που είχε να “σπάσει” το σερβίς της αντιπάλου της.

Η Σάκκαρη και η Ριμπάκινα θα συναντηθούν για 4η φορά στο κορτ, με την τενίστρια από το Καζακστάν να έχει κερδίσει δύο φορές, με την πιο πρόσφατη νίκη να είναι στα WTA Finals με 2-1 (6-0, 6-7, 7-6).