Ο Αλκαράθ κατακτά την πρόκριση στους ημιτελικούς του Wimbledon μετά από μια δύσκολη αναμέτρηση με τον Μεντβέντεφ

Ο Κάρλος Αλκαράθ κατάφερε να νικήσει τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ σε ένα θρυλικό ματς στα ημιτελικά του Wimbledon. Ο Ισπανός παίκτης κατέκτησε τη νίκη με 3-0 σετ (7-6(3), 6-4, 6-4) μετά από πολύ σκληρή διαδικασία που διήρκεσε 2 ώρες και 20 λεπτά.

Αυτή ήταν η πιο νέα ηλικία που ένας τενίστας έχει φτάσει στους ημιτελικούς του Wimbledon. Ο Αλκαράθ, που είναι μόλις 20 ετών, έγινε ο νεαρότερος μετά τον Νόβακ Τζόκοβιτς το 2007. Αυτός ήταν επίσης ο πρώτος προημιτελικός στην ιστορία του Wimbledon που διεξήχθη μεταξύ δύο τενίστες κάτω των 21 ετών.

Στην άλλη ημιτελική αναμέτρηση, ο Μεντβέντεφ κατάφερε να νικήσει τον Γιούμπανκς με 3-2 σετ (6-4, 1-6, 4-6, 7-6(4), 6-1) και εξασφάλισε το εισιτήριο του για τα ημιτελικά. Ο επόμενος αγώνας θα είναι ανάμεσα στον Τζόκοβιτς και τον Σίνερ.

Οι ημιτελικοί αγώνες έχουν προγραμματιστεί την Παρασκευή και ο τελικός θα γίνει την Κυριακή.