Δράμα – ΑΕΚ 29-26: Ηττα έκπληξη για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ υπέστη την πρώτη της ήττα στο 2024, με 29-26 από τη Δράμα στην 16η αγωνιστική της Handball Premier. Η ομάδα δεν εντυπωσίασε ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση, πληρώνοντας τα λάθη της στα τελευταία λεπτά. Την Τετάρτη (28/02, 18:00) θα αντιμετωπίσει ξανά τη Δράμα για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας σε νοκ άουτ αναμέτρηση.

Η Δράμα προηγήθηκε με 7-4 και 8-5 στην αρχή του ματς, με τους Μαντάλινιτς και Λέμος να ισοφαρίζουν σε 8-8, ενώ ο Παπαδιονυσίου έκανε το 9-10. Μετά από προβάδισμα της Δράμας με 12-11, οι ομάδες ήρθαν ισόπαλες στο ημίχρονο 12-13.

Ο Μαντάλιντις με ωραίο τελείωμα έβαλε το 12-15, κρατώντας η ΑΕΚ την πρωτοπορία μέχρι το 40′ (15-18, 17-19, 19-20). Η Δράμα ισοφάρισε σε 20-20 και από εκεί κι έπειτα ο αγώνας εξελίχθηκε ισόπαλα. Τα τελευταία λεπτά οδήγησαν σε σερί 3-0 υπέρ της Δράμας και το τελικό 29-26 με την ΑΕΚ να αποκρούει απλώς στο 28-26.

ΔΡΑΜΑ ’86 (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 7, Χαϊτίδης 1, Πολύδωρος 4, Λατσάκου 3, Τόσκας 6, Τουνγκελίδης 2, Μανωλούδης 1, Σίνα 3 κ.ά.

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Γιόνσον 4, Μαντάλινιτς 4, Μίλερ 3, Λέμος 4, κ.ά.