ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-3: Οι ερυθρόλευκες κέρδισαν το αήττητο της Ένωσης

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών, νικώντας την ΑΕΚ με σκορ 3-1 σετ (22-25, 25-23, 18-25, 22-25).

Οι γυναικείες «ερυθρόλευκες» συνέχισαν την εξαιρετική τους εμφάνιση από το ευρωπαϊκό παιχνίδι που έπαιξαν με τη Νοβάρα μεσοβδόμαδα (όπου έχασαν 3-2 στις λεπτομέρειες από το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του Challenge Cup), κερδίζοντας αυτή τη φορά την πρωτοπόρο και μέχρι σήμερα αήττητη ΑΕΚ.

Η πειραιώτικη ομάδα υποχρέωσε τις «κιτρινόμαυρες» στην πρώτη τους ήττα φέτος, μέσα στην έδρα τους στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού, μειώνοντας την απόσταση ανάμεσα τους και αποδεικνύοντας ότι θα διεκδικήσουν επί ίσοις όροις τον τίτλο και φέτος.

Μετά τη νίκη του Ολυμπιακού, η ΑΕΚ παρέμεινε στην πρώτη θέση με 19 βαθμούς, με τους Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό ν’ ακολουθούν με ένα λιγότερο.