ΑΕΚ – ΑΟ Θήρας 3-1: Επέστρεψε στις νίκες η Ένωση

Η ΑΕΚ επιστρέφει στις νίκες, καθώς κέρδισε την ΑΟ Θήρας με σκορ 3-1. Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, η ομάδα κατάφερε να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς και να αναχαιτίσει την ανόδο της αντιπάλου της Σαντορίνης στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε την ΑΟ Θήρας χωρίς τις τραυματίες Μιροσλάβα Πάσκοβα και Σοφία Κοσμά λόγω ίωσης. Ο προπονητής Γιουνούς Οσάλ επέλεξε την Άννα Καλαντάτζε ως τρίτη ακραία, η οποία εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα 10 λάθη που έκανε η αντίπαλη ομάδα στον αγώνα, ενώ η ίδια ήταν επίσης βασική στο τέταρτο σετ.

Ο ΑΟ Θήρας ξεχώρισε μόνο στο δεύτερο σετ, όπου είχε λιγότερα λάθη από την ΑΕΚ, ενώ κράτησε την αντίπαλή του μόλις στο 25% στην επίθεση. Ωστόσο, στα υπόλοιπα τρία σετ, η ΑΕΚ ήταν υπερκερδίζουσα στο φιλέ και κατέληξε δίκαια στη νίκη.

Το σκορ των σετ ήταν: 25-22, 19-25, 25-19, 25-18, συνολικά διαρκώς 96 λεπτών.

ΑΕΚ: Γιώτα 12, Στράντζαλη 12, Καλντερόν 6, Κωνσταντινίδου 2, Μπλάνκο 11, Νικόλοβα 19.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ: Πόπιτς 10, Φερνάντες 10, Μερκάδο 11, Χριστοδούλου 4, Φίγιοκ 23, Κιουτσιούκη 7.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Μουζακίτη, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Αυτά είναι τα τελικά στοιχεία από το παιχνίδι μεταξύ της ΑΕΚ και του ΑΟ Θήρας.