Σερβία – Κίνα 105-63: Η Σερβία επικράτησε εύκολα στα γενέθλια του Τζόρτζεβιτς!

Η Σερβία κυριάρχησε εντυπωσιακά επί της Κίνας με σκορ 105-63, σφραγίζοντας την ήττα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, ο οποίος γιόρτασε τα 56α του γενέθλια με το χειρότερο δυνατό τρόπο!

Οι Σέρβοι δεν αντιμετώπισαν προβλήματα κατά τη διάρκεια του αγώνα και ήταν ηγέτες από την αρχή, έχοντας ήδη διαφορά 11 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (25-14) και φτάνοντας στο ημίχρονο με προβάδισμα 21 πόντων (55-34). Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ήταν ο πρωταγωνιστής με 14 πόντους, ενώ ο Βάνια Μαρίνκοβιτς σημείωσε επίσης 14 πόντους.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ επέδειξε εξαιρετική απόδοση με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Ντούσαν Ρίστιτς συνέβαλε με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 λάθη. Οι προσπάθειες των Κινέζων δεν αρκούσαν και η διαφορά συνεχώς διευρύνονταν, φτάνοντας τελικά τους 42 πόντους στο τέλος.

Ο Φίλιπ Πετρούσεβ είχε μία μικρή συμμετοχή στο παιχνίδι, μετά από τραυματισμό του αστραγάλου του. Η κατάστασή του θα αξιολογηθεί άμεσα από το ιατρικό τιμ της Σερβίας.

Οι διαιτητές: Ρόσο, Κοζλόβσκις, Νουχάιμ

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 55-34, 77-47, 105-63