Καναδάς-Σλοβενία 100-89: Έγραψε ιστορία με τη νίκη της Καναδά και προκρίθηκε στην τετράδα (Φωτογραφίες)

Για πρώτη φορά στην ιστορία του, ο Καναδάς προκρίθηκε στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του παγκόσμιου πρωταθλήματος, μετά τη νίκη του απέναντι στη Σλοβενία με σκορ 100-89 στη Μανίλα.

Οι καλαθοσφαιριστές του NBA, υπό την καθοδήγηση του προπονητή Ζόρντι Φερνάντεζ, πέτυχαν το αδιανόητο, καθώς η καλύτερη θέση που η εθνική ομάδα του Καναδά είχε φτάσει σε παγκόσμιο πρωτάθλημα ήταν η έκτη θέση το 1982 και το 1978!

Στον ημιτελικό της Παρασκευής (8/9, 11:45) ο Καναδάς θα αντιμετωπίσει τη Σερβία, ενώ η Σλοβενία παίζει από αύριο (7/9, 15:30) για τις θέσεις 5-8 με πρώτο αντίπαλο τη Λιθουανία.

Οι Καναδοί ήταν καλύτεροι από τους Σλοβένους και το αξίζανε, δείχνοντας μεγάλο σεβασμό στο παιχνίδι. Με αυτήν τη νίκη, εισέρχονται στη μάχη για να διεκδικήσουν μετάλλιο.

Ο Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ σκόραρε 31 πόντους, ο Αρ Τζέι Μπάρετ 24, με 18 από αυτούς να πέφτουν στο δεύτερο μισό. Οι Νίκειλ Αλεξάντερ Γουόκερ και Ντίλον Μπρουκς σκόραραν από 14 πόντους έκαστος.

Ο Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος αποβλήθηκε με 6:37 πριν το τέλος του αγώνα λόγω δύο τεχνικών ποινών για διαμαρτυρίες, σκόραρε 26 πόντους, μαζί με 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Ο Κλέμεν Πρέπελιτς σημείωσε 22 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Από την αρχή ήταν φανερό ότι ο προημιτελικός αναμενόταν να προσφέρει περισσότερο θέαμα και μεγαλύτερο σκορ από τον πρώτο προημιτελικό της ημέρας.

Ο Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ έδωσε τον ρυθμό στον Καναδά στην αρχή, ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς, με την υποστήριξη των Κλέμεν Πρέπελιτς και Νίκολιτς, αντέδρασε για τη Σλοβενία.

Η Σλοβενία ξεκίνησε δυναμικά με 5/6 τρίποντα, πριν πετύχει το πρώτο δίποντο καλάθι της μετά από ένα δεκάλεπτο που τελείωσε με σκορ 26-24.

Ο Λούκα Ντόντσιτς σκόραρε 10 ακόμα πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, εν μέσω ενθουσιασμού από τούς Φιλιππινέζους που τον είδαν για πρώτη φορά στη χώρα τους, αφού σε προημιτελικά και προκριματικά οι Σλοβένοι έπαιζαν στην Οκινάουα.

Ο Αλεξάντερ Γουόκερ, ξάδερφος του Σάι Γκίλντζιους-Αλεξάντερ, σκόραρε 10 πόντους για τον Καναδά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ να είναι ισόπαλο 50-50 κατά την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Ο Καναδάς όμως έκανε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Αρ Τζέι Μπάρετ να βοηθάει στο σκοράρισμα, ενώ οι Σλοβένοι φάνηκαν να αναζητούν λύσεις.

Ο φόργουορντ των Νιου Γιορκ Νικς, Αρ Τζέι Μπάρετ, σκόραρε 13 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, φέρνοντας τον Καναδά στους 80 πόντους μετά από 30 λεπτά παιχνιδιού.

Η διαφορά ήταν διψήφια για πρώτη φορά και έφτασε μέχρι τους 16 πόντους υπέρ της ομάδας του Φερνάντεζ, με το σκορ να είναι 69-55 και 80-64. Ωστόσο, με πέντε συνεχόμενους πόντους του Ντόντσιτς, οι Σλοβένοι μείωσαν σε 80-71 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία τους και με περισσότερους παίκτες να βοηθούν σημαντικά στην επίθεση, οι Καναδοί αύξησαν τη διαφορά στη συνέχεια, ενώ ο Ντόντσιτς δείχνοντας οργή και διαμαρτυρίες στο παρκέ, είχε όλο και λιγότερη συγκέντρωση. Οι συμπαίκτες του δυσκολεύονταν να τον ακολουθήσουν και να προσφέρουν παραπάνω, ειδικά στην άμυνα, καθώς ο Καναδάς συνέχιζε να σκοράρει έχοντας ήδη 92 πόντους σε 33 λεπτά αγώνα.

Σε εκείνο το σημείο, ο Ντίλον Μπρουκς δέχτηκε τεχνική ποινή και αποβλήθηκε, αφού είχε αντιαθλητικό φάουλ από το πρώτο δεκάλεπτο.

Με 6:37 πριν από το φινάλε, αποβλήθηκε και ο Λούκα Ντόντσιτς, λόγω δεύτερης τεχνικής ποινής, για διαμαρτυρία, με το σκορ να είναι 92-77.

Ο προπονητής της Σλοβενίας γύρισε την άμυνά του σε ζώνη, που ήταν αποτελεσματική, καθώς με αυτήν, οι παίκτες του έδειξαν διάθεση να περιορίσουν την επίθεση των Καναδών. Πέτυχαν ένα 8-0 σερί για να μειώσουν σε 94-85 σε ένα τετράλεπτο.

Η εντύπωση ενός ισορροπημένου παιχνιδιού και ενός δραματικού τελικού έδωσε ζωή στο γήπεδο, αλλά ο Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ διέκοψε ένα σχεδόν τρίλεπτο χωρίς σκορ, με 96-85 στο 37’.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 50-50, 80-71, 100-89