Ιαπωνία – Ανγκόλα: Κέρδισε με 75-65 αλλά έχασε τον Γουατανάμπε!

Η Ιαπωνία επικράτησε της Ανγκόλας με σκορ 75-65 σε φιλικό παιχνίδι, ωστόσο η αποχώρηση του Γιούτα Γουατανάμπε λόγω τραυματισμού αποτέλεσε το κύριο θέμα ανησυχίας.

Το ματς πραγματοποιήθηκε στην «Ariake Arena», με τους Ιάπωνες να παίρνουν τη νίκη αφού προηγήθηκαν κατά την τελευταία περίοδο.

Ο Χίρο Τομινάγκα ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Ιαπωνίας, με 20 πόντους και 6/14 στα τρίποντα, ενώ οι Γιούκι Τογκάσι και Γιουντάι Μπάμπα σημείωσαν 13 και 10 πόντους αντίστοιχα.

image 388585 any1000x1000 181239

Ωστόσο, η ομάδα της Ιαπωνίας ανησυχεί για τον Γιούτα Γουατανάμπε, ο οποίος τραυματίστηκε και έπαιξε μόλις 12 λεπτά στο παιχνίδι, με 4 πόντους και 2/2 σουτ δίποντου. Ο προπονητής της ομάδας, Τομ Χόρβατ, δήλωσε ότι ο Γουατανάμπε δεν είναι στο νοσοκομείο και είναι υπό παρακολούθηση. Εάν αναρρώσει έγκαιρα, πιθανότατα θα χρησιμοποιηθεί στο ματς με τη Σλοβενία στις 19 Αυγούστου.

Για την Ανγκόλα, ο Ντουντάο ήταν ο πρώτος σκόρερ, με 18 πόντους και 4/11 τρίποντα.