Η εντυπωσιακή Ιταλία νίκησε ξανά τη Σερβία (78-76) με μια απίθανη εμφάνιση του Φοντέκιο (φωτογραφίες)

Η Ιταλία πέτυχε μια σημαντική νίκη με 78-76 επί της Σερβίας την Παρασκευή στη Μανίλα, στην πρεμιέρα της Β’ φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Με αυτή τη νίκη, η Ιταλία έφτασε σε συνολικά 3 νίκες σε 4 αγώνες και ανάγκασε τη Σερβία να υποστεί την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση.

Η νίκη αυτή απέφυγε επίσης την πρόωρη αποκλειστική της ομάδας από τη διοργάνωση, καθώς σε περίπτωση ήττας θα έμενε εκτός τελικού.

Η ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο κατάφερε να νικήσει τη Σερβία για τέταρτη συνεχόμενη φορά, καθώς τη νίκησε τον περασμένο Αύγουστο στο Τουρνουά Ακρόπολις και στα προηγούμενα δύο μεγάλα τουρνουά, το Ευρωμπάσκετ του 2021 και το Προολυμπιακό Τουρνουά του Βελιγραδίου.

Στον αγώνα, ο Σιμόνε Φοντέκιο ήταν ασταμάτητος με 30 πόντους και 7 ριμπάουντ, καταφέρνοντας 9/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 6/8 βολές.

Μαζί με τον Ντατόμε, που πέτυχε 19 πόντους, έκαναν την μεγάλη ανατροπή στην τρίτη περίοδο και οδήγησαν την Ιταλία στη νίκη, αφού από το -16 μείωσαν στο 62-59 και προσπέρασαν στο 64-65 πριν φύγουν με πέντε πόντους διαφορά, 69-74, στην τελευταία περίοδο.

Η Σερβία κατάφερε να μειώσει σε 76-78 στα τελευταία 28″ με βολές του Μπογκντάνοβιτς, αλλά ο Φοντέκιο έχασε την τελευταία επίθεση της Ιταλίας, ενώ ο Γιόβιτς τον μιμήθηκε από τα δέκα μέτρα αλλά δεν ευστόχησε σε τρίποντο.

Στην Ιταλία, ο Μάρκο Σπίσου πέτυχε 14 πόντους και ο Ντατόμε 10, ενώ οι κορυφαίοι της Σερβίας ήταν οι Νίκολα Μιλουτίνοβ με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Μπογκντάνοβιτς με 18 πόντους.

Η Ιταλία θα αντιμετωπίσει το Πουέρτο Ρίκο στον επόμενο αγώνα της, ενώ η Σερβία θα αντιμετωπίσει την Δομινικανή Δημοκρατία την Κυριακή.

Από κάθε ομίλο της Β’ φάσης θα προκριθούν στα προημιτελικά οι δύο πρώτοι.