Επική νίκη της Βραζιλίας επί του Καναδά με σκορ 69-65 και ηγέτης τον Καμπόκλο

Ο Μπρούνο Καμπόκλο πραγματοποίησε μια εκπληκτική εμφάνιση στον αγώνα Βραζιλίας-Καναδά και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 69-65. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι τέσσερις ομάδες του Group L ισοφάρισαν στο 3-1.

Αυτό σημαίνει ότι τα παιχνίδια της Κυριακής (3/9) μεταξύ της Βραζιλίας-Λετονίας (12:45) και της Ισπανίας-Καναδά (16:30) θα κρίνουν τις δύο ομάδες που θα προκριθούν στην επόμενη φάση, τους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Στην αρχή του αγώνα, οι Βραζιλιάνοι είχαν το προβάδισμα με τον Σάντος να κάνει καλές εμφανίσεις (13-16 στο 10′). Ωστόσο, η ποιότητα του Καναδά με τους Σάι Τζίλτζεους Αλεξάντερ (23 πόντοι) και Λούγκεντζ Ντορτ (17 πόντοι) τους έδωσε τον έλεγχο και οδήγησε σε σημαντική διαφορά (37-27) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το σενάριο επαναλαμβάνεται και στο δεύτερο μισό του αγώνα (52-45 στο 30′), με την ποιότητα του Καναδά να επικρατεί. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο, ο Καμπόκλο ηγήθηκε της Βραζιλίας και οδήγησε την ομάδα στην ανατροπή και την απολύτως απαραίτητη νίκη για να φουντώσει ο ανταγωνισμός στο Group L.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 37-27, 52-45, 65-69.

Απολαύστε επίσης τις φωτογραφίες του αγώνα εδώ.