Αυστραλία-Γεωργία: Δύσκολη νίκη για την Αυστραλία

Η Αυστραλία νίκησε τη Γεωργία με σκορ 86-81 στον τελευταίο φιλικό αγώνα των δύο εθνικών ομάδων πριν την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι “Boomers” πήραν μια μεγάλη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (29-18) και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του αγώνα.

Παρόλα αυτά, η Γεωργία κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ασκώντας πίεση στους Αυστραλούς. Ωστόσο, οι Boomers κράτησαν την ψυχραιμία τους και επανέφεραν τη διαφορά σε ασφαλές επίπεδο.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Ηλία Ζούρου πλησίασε στους 3 πόντους, αλλά οι Αυστραλοί άντεξαν και κατάφεραν να κερδίσουν.

Στο πρώτο παιχνίδι τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο, η Αυστραλία θα αντιμετωπίσει τη Φινλανδία στις 25 Αυγούστου, ενώ η Γεωργία θα παίξει με το Πράσινο Ακρωτήρι στις 26 Αυγούστου.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 51-33, 71-54, 86-81.