Ανγκόλα-Ιταλία 67-81: Σκληρύνανε το παιχνίδι στο τέλος

Η Ιταλία αντιμετώπισε με δυσκολία, αλλά κατάφερε να νικήσει την δυνατή Ανγκόλα με 81-67 στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Philippine Arena, με χωρητικότητα 55.000 θεατών, ήταν γεμάτη κόσμος και αναμένεται να γεμίσει ακόμα περισσότερο στον αγώνα μεταξύ της οικοδεσπότη Φιλιππίνων του Clarkson και της Δομινικανής Δημοκρατίας του Towns.

Η Ανγκόλα ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα (13-6 στο 4′), αλλά οι Ιταλοί ανέβηκαν γρήγορα και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 23-17, μετά από ένα τρίποντο του Sevrini.

Οι Αφρικανοί είχαν μια δυναμική εμφάνιση και στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν ξανά το προβάδισμα (32-29 στο 15′), ωστόσο οι Tonut και Fontecchio έφεραν τους Ιταλούς μπροστά στο τελευταίο δευτερόλεπτο του πρώτου ημιχρόνου με 43-40.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε αμφίρροπο κλίμα και στο τρίτο δεκάλεπτο (61-57), αλλά η ομάδα του Potschko σοβαρεύτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, αποκρούοντας για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (75-65) και πέτυχε μια εντυπωσιακή νίκη με 81-67.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για την Ιταλία ξεχώρισαν οι Fontecchio (19π.), Tonut (18π.) και Giampaolo Ricci (12π.).

Για την Ανγκόλα, ο ψηλός 1.67μ. Childe Dundaο σκόραρε 19 πόντους με 4/8 τρίποντα, ενώ ο NBAer Bruno Fernando είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Ανγκόλα: 23-17, 43-40, 61-57, 81-67.