Ανγκόλα-Δομινικανή Δημοκρατία 67-75: Το Άρης Ντε Σόουζα υποχώρησε ενώ το αήττητο παρέμεινε (φωτογραφίες)

Η Δομινικανή Δημοκρατία πέτυχε την τρίτη νίκη της σε τρεις αγώνες καθώς επικράτησε με 75-67 επί της ανθεκτικής Ανγκόλας του Σίλβιο Ντε Σόουζα, η οποία θα παίξει για τις θέσεις 17-32.

Στον πρώτο αγώνα του Α’ ομίλου, στη Μανίλα, στην τελευταία αγωνιστική της Α’ φάσης κρίθηκε η πρωτιά στον όμιλο, ενώ η ομάδα των Φιλιππίνων παρέμεινε υποψήφια για πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης εφόσον νικήσει την Ιταλία με περισσότερους από 12 πόντους διαφορά.

Η ομάδα του Νέστορ Γκαρσία κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη κάνοντας μια 10-0 σερί περίοδο στα τελευταία 2,5 λεπτά του αγώνα, επειδή σημείωσε 8 συνεχόμενους πόντους, με αποτέλεσμα να ξεφύγει από το ισοπαλίας 65-65 με τον Σίλβιο Ντε Σόουζα.

Ο νέος σέντερ του Άρη ήταν κορυφαίος για την αφρικανική ομάδα, καθώς σημείωσε τους τελευταίους οκτώ πόντους στον αγώνα.

Τελικά στατιστικά: 19 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κοψίματα.

Ο Μπρούνο Φερνάντο, παίκτης της Ατλάντα Χοκς, σημείωσε 13 πόντους σε 17 λεπτά αγώνα, αφού αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στο 34:47.

Ένα ακόμα πρόβλημα για την Δομινικανή Δημοκρατία, Καρλ Άντονι Τάουνς, ο οποίος αποβλήθηκε με πέντε φάουλ μέσα σε τρία λεπτά συμμετοχής. Ο Τάουνς σημείωσε 8 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κοψίματα.

Ο Αντρές Φέλιζ από την Μπανταλόνα ήταν αποφασιστικός στο τελευταίο δεκάλεπτο, σημειώνοντας 10 κρίσιμους πόντους για την ομάδα της Δομινικανής Δημοκρατίας. Ο Λιζ πρόσθεσε ακόμα 13 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, η ανθεκτική ανγκολέζικη ομάδα πλήρωσε την αστοχία της από μακρινή απόσταση, σημειώνοντας μόνο 2 εύστοχα τρίποντα από τις 21 προσπάθειες και αποτυγχάνοντας να αξιοποιήσει τα 21 επιθετικά ριμπάουντ της.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 11-20, 32-37, 50-49, 67-75