Ο ΠΑΟΚ απέφυγε την ήττα στο 90’+10′ και διασώθηκε από τη Λαμία!

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται σε απόσταση από την κορυφή μετά την μάχη με τη Λαμία. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου παρουσίασε μια ακόμη αδύναμη εμφάνιση αλλά κατάφερε να αποφύγει την ήττα στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων! Μετά από ασίστ του Ντεσπόντοφ και κεφαλιά του Σβαμπ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αποφύγει την ήττα και να κλέψει ένα βαθμό από τη Λαμία (1-1), η οποία διαμαρτύρεται για τη διαιτησία του Κατσικογιάννη!

Η Λαμία έπαιξε με δέκα παίκτες από το 90′ λόγω αποβολής του Αμαράλ, με τον Σλίβκα να αποβάλλεται επίσης από τον πάγκο, ενώ οι καθυστερήσεις έφθασαν τα 7 λεπτά στο πρώτο μέρος και 13 στο δεύτερο.

Ο Σλίβκα άνοιξε το σκορ για τη Λαμία, που αν και πάλεψε μπορούσε να είχε αποσπάσει περισσότερα, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την ΑΕΚ στην Τούμπα την Κυριακή στην τελευταία του ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο, ενώ η Λαμία πηγαίνει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Σύνθεση ομάδων:
Η Λαμία παρέταξε 4-2-3-1 με τον Κοσέλεφ στην εστία και τους Σιμόν, Κορνέζος, Γιαννούτσος, Σίντκλεϊ στην άμυνα. Νούνιες, Τζανδάρης στα χαφ, με τους Σλίβκα, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ στη μεσοεπιθετική τριπλέτα και τον Μάλτσι σε ρόλο φορ.

Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε την ίδια διάταξη, με τον Κοτάρσκι στο τέρμα, και τους Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες στην τετράδα της άμυνας. Οζντόεφ, Σβαμπ στους δύο του άξονα, με τους Ντεσπόντοφ, Κωνσταντέλια στα εξτρέμ και τον Μάρκος Αντόνιο σε ρόλο δεκαριού. Ο Σαμάτα ήταν ο μοναδικός προωθημένος στην επίθεση.

Το ματς:
Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στην αρχή και απείλησε περισσότερο. Παρόλο που χάνει μια καλή ευκαιρία στο 7ο λεπτό, κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 90’+10′ με κεφαλιά του Σβαμπ.

Η Λαμία προηγήθηκε στο 45+4′ με κεφαλιά του Σλίβκα. Ο ΠΑΟΚ πίεσε για την ισοφάριση όμως η Λαμία πάλεψε γερά και το απέτρεψε.

Το ματς τελείωσε 1-1 με τον Σβαμπ να αποτρέπει την ήττα του ΠΑΟΚ στο 90’+10′.

MVP: Ο Βικίντας Σλίβκα ήταν εκπληκτικός στο ματς, δημιουργώντας προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ.

Η διαιτησία: Ο Κατσικογιάννης είχε μια αμφιλεγόμενη εμφάνιση, με πολλές καθυστερήσεις και αμφίβολες αποφάσεις.