Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε τον Βόλο με 2-1 και χαμογέλασε!

Ο Αστέρας πέτυχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και πήρε μια σπουδαία νίκη εκτός έδρας επί του Βόλου με 2-1. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας μετά από 19 μήνες σε κανονική διάρκεια, από το ματς με τη Λαμία τον Φεβρουάριο του 2022. Ο Μιριτέλο και ο Γκρόζντανιτς ήταν οι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Τρουιγιέ μείωσε με πέναλτι για τον Βόλο. Μετά από αυτή τη νίκη, ο Αστέρας Τρίπολης υποδέχεται τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Βόλος έχει αγώνα με τον ΠΑΟΚ.

Ο Κώστας Μπράτσος κατέβασε τον Βόλο με σχήμα 4-2-3-1, με τον Παπαδόπουλο στην εστία, τους Άλχο, Σιέλη, Ασλανίδη και Λούνα στην άμυνα. Τσοκάνης, Τρουϊγέ στα χαφ, Ντέλετιτς, Κουεντίν στα πλάγια και τον Μπερτόγλιο πίσω από τον προωθημένο Γκαρσία. Από την άλλη πλευρά, ο Αστέρας Τρίπολης κατέβασε την ομάδα του με το ίδιο σύστημα, με τον Παπαδόπουλο στην εστία, τους Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς και Άλβαρες στην άμυνα. Γκρόζντανιτς, Μουνάφο στα χαφ, Κρέσπι, Σίτο στα πλάγια και τον Μπαρτόλο πίσω από τον προωθημένο Μιριτέλο.

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Μιριτέλο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και αυξήθηκαν στο 2-0 στο 22ο λεπτό με τον Γκρόζντανιτς. Ο Βόλος μείωσε σε 2-1 από πέναλτι του Τρουιγιέ. Παρόλο που οι γηπεδούχοι πίεσαν, δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και έτσι ο Αστέρας Τρίπολης πήρε τη νίκη. Ο Γκρόζντανιτς αναδείχθηκε ως κορυφαίος της αναμέτρησης, ενώ ο διαιτητής Αθανάσιος Τζήλος διαχείριστηκε σωστά τον αγώνα.