Νίκη για τον ΠΑΟΚ απέναντι στην αξιόμαχη Κηφισιά και φουλ για πρόκριση!

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει αήττητος στο πρωτάθλημα και πλέον επικεντρώνεται στην Ευρώπη! Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου παρουσίασε ένα ανώτερο παιχνίδι αλλά ήταν αρκετά φλύαρη, γεγονός που επέτρεψε στην Κηφισιά να ισοφαρίσει. Ωστόσο, χάρη σε ένα αυτογκόλ από τον Τσάπαν, η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 και να κάνει το 2/2. Τώρα, στρέφει την προσοχή της στη ρεβάνς με την Χαρτς, όπου ηθελημένες νίκες θα κλειδώσουν την πρόκριση στους ομίλους του Europa Conference League.

Η Κηφισιά παρουσίασε βελτίωση, αλλά παρ’ όλα αυτά δεν κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα και μετράει πλέον δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια. Φαίνεται πως η ομάδα χρειάζεται ακόμα πολλή δουλειά για να βελτιωθεί.

Στην επόμενη αγωνιστική, η Κηφισιά θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Ατρόμητο (με το παιχνίδι να διεξάγεται στη Λαμία), ενώ ο ΠΑΟΚ θα ταξιδέψει στην Κρήτη για να αναμετρηθεί με τον ΟΦΗ.

Το παιχνίδι

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν αναγνωριστικά, με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει τον ρυθμό του από το 10ο λεπτό και έπειτα. Στο 14ο λεπτό, ο Μπάμπα έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Τζίμας έπιασε τη μπάλα, αλλά ο Κρίστινσον απέκρουσε. Στο 21ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ είχε μια ακόμα καλή στιγμή, με τον Τάισον να παίζει κάθετα για τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος αστόχησε υπό την πίεση του Βαφέα. Ο διαιτητής πήγε στο VAR για να δει αν υπήρξε παράβαση, αλλά τελικά δεν δόθηκε πέναλτι.

Στο 25ο λεπτό, ο Αντρίγια εκτέλεσε πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, αλλά ο Κρίστινσον το απέκρουσε. Έτσι, η ομάδα χάνει μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Στη συνέχεια, οι Θεσσαλονικείς είχαν περισσότερη κατοχή αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ. Αντίθετα, η Κηφισιά ανταποκρινόταν με αντεπιθέσεις, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Τελικά, η πίεση του ΠΑΟΚ μετουσιώθηκε σε γκολ στο 45+2′. Ο Μπάμπα έκανε το γύρισμα στον Μουργκ, ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Κρίστινσον έκανε απόκρουση. Ωστόσο, ο Τζίμας εκμεταλλεύτηκε την αναποτελεσματική απόκρουση και σκόραρε για το 1-0. Με αυτό το γκολ, ο ΠΑΟΚ πήγε στην απολαυστική με το προβάδισμα.