Αλμέϊδα: «Η νίκη ήταν αποτέλεσμα σκληρής δουλειάς, καθώς είχαμε 600 αποτελεσματικές πάσες»

Ο Ματίας Αλμέϊδα χαρακτήρισε σκληρά εργασμένη τη νίκη (0-1) της ΑΕΚ επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου μετά τον αγώνα, ο Αργεντινός τεχνικός επισήμανε τις πολλές ευκαιρίες της ομάδας του στο πρώτο μέρος, τον τρόπο με τον οποίο η ομάδα του κράτησε το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς και τις 600 αποτελεσματικές πάσες που πραγματοποίησε.

«Αυτή ήταν μια νίκη που προήλθε από σκληρή δουλειά. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε μια διαφορά από τον αντίπαλο. Θα μπορούσαμε να είχαμε σημειώσει περισσότερα γκολ και ο αντίπαλος ίσως να μπορούσε να σκοράρει. Πρέπει να σημειωθεί ότι πέρυσι είχαμε γνωρίσει την ήττα εδώ, ενώ φέτος κάναμε ένα βήμα προόδου. Ο ΠΑΣ είναι μια δυνατή ομάδα στην έδρα του. Γνωρίζαμε πώς να διατηρήσουμε το αποτέλεσμα. Ήμασταν απολύτως δίκαιοι νικητές αυτού του αγώνα. Κατέχαμε το 70% της κατοχής, πραγματοποιήσαμε 600 αποτελεσματικές πάσες και δημιουργήσαμε σαφείς ευκαιρίες. Όλοι θέλουμε να σημειώνουμε περισσότερα γκολ, αλλά καταφέραμε να κερδίσουμε τους τρεις βαθμούς», ανάφερε ο Αλμέϊδα.