Η Κέμνιτς κατέκτησε το FEC στον 2ο τελικό με την Μπαχτσεσεχίρ μετά την παράταση

Η γερμανική ομάδα Κέμνιτς κατέκτησε το FIBA Europe Cup την Τετάρτη (24/4) σε ένα αγωνιστικό θρίλερ απέναντι στην Μπαχτσεσεχίρ. Παρά την ήττα της με 105-95 στην παράταση, κατάφερε να διατηρήσει το +11 που είχε στη διαφορά του από τον πρώτο αγώνα (85-74) και να κατακτήσει τον τίτλο.

Μπροστά σε 11.500 θεατές στην Τουρκία, η Μπαχτσεσεχίρ προηγήθηκε με 95-84 στο τέλος του κανονικού χρόνου, διατηρώντας τη διαφορά των 11 πόντων από τον προηγούμενο αγώνα. Ωστόσο, η Κέμνιτς ανέτρεψε το σκορ στην παράταση, πανηγυρίζοντας τη νίκη ακόμη και όταν βρέθηκε πίσω με 16 πόντους (102-86) τρία λεπτά πριν το τέλος!