Η Εθνική Παίδων κατέκτησε την τρίτη θέση στο τουρνουά της Ίσκαρ, επικρατώντας της Πολωνίας με 100-64

Η Εθνική Παίδων κατέκτησε την τρίτη θέση στο τουρνουά της Ίσκαρ, μετά τη νίκη της επί της Πολωνίας με 100-64.

Η ελληνική ομάδα είχε ήδη προηγηθεί με 11-0 (3′), κατάφερε να φτάσει σε προβάδισμα 15 πόντων (6-21, 7’10”) και αύξησε τη διαφορά στα μισά της δεύτερης περιόδου σε πάνω από 20 πόντους (16-38, 14′).

Η εθνική ομάδα λειτούργησε αποτελεσματικά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, φτάνοντας τους 58 πόντους στο ημίχρονο και επιτρέποντας μόλις 26 στους αντιπάλους της.

Ο Γιάννης Καλαμπόκης είδε την ομάδα του να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει 46-80 (30′), ενώ η διαφορά έφτασε στους 40 πόντους (50-90, 32’40”).

Διαιτητές: Φερνάντεθ, Φράνκο

Δεκάλεπτα: 10-28, 26-58, 46-80, 64-100

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Πούλος 5 (1), Τσώνης 7 (1), Βενετίδης 2, Χαρτώνας 18 (4), Σταμούλος 6, Πεταλωτής 7, Χατζηλάμπρου 20 (4), Παγουλάτος 14 (2), Κωστούλας 2, Παπανικολάου 3, Σκληρός 10, Ασημένιος 6