Ήττα της Εθνικής Παίδων από το Ισραήλ

Η Εθνική Παίδων υπέστη ήττα 79-74 από το Ισραήλ σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στα Σκόπια. Ο προπονητής Γιάννης Καλαμπόκης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του.

Την Δευτέρα, η Ελλάδα θα παίξει το τελευταίο της φιλικό πριν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 εναντίον της Ισπανίας.

Στην πρώτη περίοδο ξεχώρισαν τα τρίποντα, με το Ισραήλ να μετράει 4/11 και την ελληνική ομάδα να βρίσκει λύσεις από τα 6μ75. Στη συνέχεια, η Ελλάδα κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό και να πλησιάσει στο σκορ (31-32).

Στη δεύτερη περίοδο, η Ελλάδα βελτίωσε την άμυνα και πλησίασε ακόμη περισσότερο στο σκορ (34-38). Στη συνέχεια, οι Ισραηλινοί βρήκαν λύσεις και αύξησαν τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (62-71). Παρά την προσπάθεια, η ελληνική ομάδα δεν απέφυγε την ήττα.

Διαιτητές: Τσβετανόσκι, Γκιορέσκι, Ντιμόφσκι.

Δεκάλεπτα: 18-26, 34-38, 54-56, 74-79.

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Μακαρατζής 5, Σερμπέζης 6, Ντάψης 7, Παπασταύρου 4, Αλεξάκης 22 (3), Πουρλίδας, Καζαμίας 4, Στέβοβιτς 7 (1), Λέφας 7, Καραθανάσης 2, Σκληρός, Σάββας 2, Μουτάφης 8.