Rising Stars: Ο Παναθηναϊκός 93-71 τους R.S. North, στην παράταση ο Άρης 74-69 τον Μίλωνα (pics))

Νεοσσοί που Αναδύονται: Ο Παναθηναϊκός νίκησε τους R.S. North 93-71, ο Άρης νίκησε τον Μίλωνα 74-69 στην παράταση
Οι ομάδες του Παναθηναϊκού και του Άρη ήταν οι νικητές των πρωινών αγώνων της Κυριακής στο Rising Stars, με τρεις ομίλους που συνέχισαν τη διοργάνωση.

Στα Καλύβια, ο Παναθηναϊκός σημείωσε την 4η νίκη του στη διοργάνωση, με 93-71 επί των επιλεκτών του Βορρά. Η ομάδα του Νίκου Ρήγγα είχε σαφές προβάδισμα με διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο διατήρησε έως το τέλος.

Ο Ανδρέας Κουστένης ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 27 πόντους, ενώ άλλοι τέσσερις παίκτες των νικητών ξεπέρασαν τους δέκα πόντους. Ο Κώστας Πηλίτσης, του ΑΣ Καρδίτσας, ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Δημήτρη Μπουσβάρου με 20 πόντους.

Στον αγώνα του Άρη με τον Μίλωνα, που έγινε στο κλειστό της Μίκρας, ο Άρης επικράτησε του Μίλωνα στην παράταση με σκορ 74-69, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να λήγει ισόπαλη 60-60. Ο Μίλωνας είχε προηγηθεί με 60-56, όμως ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει στο 60-60 με δύο βολές του Κασιανου. Ο Γιαννίκος, Πουρλίδας και Καζαμίας βοήθησαν τον Άρη να επικρατήσει στην παράταση με σκορ 10-1.