ΕΚΑΣΘ: Η ΔΕΚΑ κερδίζει το Πρωτάθλημα Εφήβων με σκορ 75-70 εναντίον του ΠΑΟΚ στον τελικό

Η ΔΕΚΑ κατέκτησε για μια ακόμα χρονιά το πρωτάθλημα Εφήβων της ΕΚΑΣΘ, μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ με σκορ 75-70 στον τελικό Final-8 που έλαβε χώρα την Κυριακή στη Μίκρα.

Έτσι, η ΔΕΚΑ θα εκπροσωπήσει τη Θεσσαλονίκη στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων στην Άρτα, μετά το Πάσχα, ενώ ο ΠΑΟΚ θα διεκδικήσει θέση παίζοντας με τις δεύτερες ομάδες της ΕΣΚΑ (Περιστέρι) και ΕΣΚΑΝΑ (ηττημένος των τελικών Ολυμπιακός-Πανιώνιος, που αρχίζουν τη Δευτέρα 22/4).

Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε καλή απόδοση στο παιχνίδι, στο γεμάτο κλειστό γήπεδο της Μίκρας, με προβάδισμα έως 8 πόντων (38-30) λίγο πριν το ημίχρονο (38-34).

Η ΔΕΚΑ ωστόσο, χάρη στην άμυνά της στην τελευταία περίοδο, ανέβηκε από το 59-57 στο 73-60, προτού ο ΠΑΟΚ μειώσει στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 34-38, 53-54, 75-70

Στον μικρό τελικό, ο Άρης επιβλήθηκε με σκορ 76-60 των Μαχητών – Πειραματικό Πευκών, κατακτώντας έτσι το χάλκινο μετάλλιο.