Ανερχόμενα αστέρια: Πολύ καλή εμφάνιση από Παναθηναϊκό και Rising Stars North με 2/2 στο Rising Stars

Το Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να νικάει τον Πανερυθραϊκό με 74-63 και την Rising Stars North να κερδίζει τον Άρη με 79-68.

Ας δούμε αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Παναθηναϊκός-Πανερυθραϊκός 74-63

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον αγώνα με ένα εκπληκτικό παιχνίδι από τον Ανδρέα Κουστένη, που σημείωσε 29 πόντους. Οι “πράσινοι” ήταν ανώτεροι στο τελευταίο δεκάλεπτο (19-10) και πήραν τη νίκη με 74-63 εναντίον του ανταγωνιστικού Πανερυθραϊκού.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί στην αρχή του αγώνα, με τον Νικηφόρο Πασχάλη να είναι πολύ επιθετικός (7-13, 3’10”). Οι “πράσινοι” επέστρεψαν με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Γεώργα και πήραν το προβάδισμα (14-13, 5′). Στο τέλος της πρώτης περιόδου, ο Αδαμόπουλος έβαλε το 27-18.

Ο Πανερυθραϊκός μείωσε τη διαφορά (25-24, 12′) με τους Νικολαϊδη και Κακαρούχα να παίζουν καλά. Ο Παναθηναϊκός ξαναπήρε το προβάδισμα (38-37, 19′) και ο Κουστένης έβαλε το τελικό 42-39 πριν από το ημίχρονο. Η αναμέτρηση συνεχίστηκε ισορροπημένη, με τους “πράσινους” να κρατούν μια μικρή αλλά σταθερή διαφορά κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Παπαζώτος μείωσε για μία ακόμη φορά για τον Πανερυθραϊκό (57-56, 32’40”), αλλά οι επιθετικές προσπάθειες του Κουστένη και του Κώτσαλου έδωσαν στον Παναθηναϊκό τη δυνατότητα να προηγηθεί και να κερδίσει το παιχνίδι με 74-63.

Διαιτητές: Ναστούλης, Ψύχας, Βαγγάλης

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 42-39, 55-53, 74-63

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Σπανός, Μπίνης, Μπούσμπουρας 3, Ζερβός 9 (1), Τσακίρης, Κουστένης 29 (1), Βασιλαντωνάκης 4, Κώτσαλος 11, Κωνσταντινίδης, Αδαμόπουλος 7, Γκόλαντας 3, Γεώργας 8 (1τρ. 13ρ.)

Πανερυθραϊκός (Χαρτοματσίδης): Καπάτσος, Νικολαϊδης 6, Παπαζώτος 9, Κακαρούχας 15 (1), Πασχάλης 19 (3), Χατζηθεοδώρου 3 (1), Βυτογιάννης, Χαβούτσας 7 (1), Τζιάνο 4

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ

Άρης-Rising Stars North 68-79

Οι Rising Stars North κέρδισαν τον Άρη με 79-68 σε έναν αγώνα που κυριαρχήσανταρ μετά το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι επιλεγμένοι του Βορρά πήραν προβάδισμα επτά πόντων (37-30) με ένα φοβερό σερί γκολ στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι Rising Stars North διατήρησαν το προβάδισμα και για πρώτη φορά προηγήθηκαν με διάφορα διψήφιης αριθμήσεως (60-49) στο τρίτο δεκάλεπτο. Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο νούμερο όλο το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι επιλεκτοί κατάφεραν να πάρουν μια ακόμη νίκη.

Διαιτητές: Κωνσταντινέλης-Μιχέλη-Κούρογλου

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 36-37, 53-61, 68-79

Άρης (Κεσαπίδης-Μήτσικας): Τσαχτσίρας 11(2), Καζαμίας 15, Επαμεινώνδας 13(2), Πατεράκης 10, Κοτσαπουϊκίδης, Φωτιάδης 11(2), Μπίσκας 4, Κασιάνος, Γιαννίκος 4.

Rising Stars North (Μπουσβάρος): Περγούλης, Πηλίτσης, Γιαννάτος 11, Αποστόλου 6(2), Λέφας 12, Γκοτζαμανίδης 14(2), Πάσχος 2, Αλεμδάρ Δόουζ 9(1), Δονάκης 14, Τσαρτσαλής 4(10ρ.), Ζευγαράς 5(1), Παπαδόπουλος 2.