Ανερχόμενα αστέρια: Ο Άρης και η νίκη της Ράτγκεμπερ στους πρωινούς αγώνες (φωτογραφίες)

Ο Άρης και η ουγγρική ομάδα Ράτγκεμπερ κέρδισαν στους δύο πρωινούς αγώνες της Κυριακής, στην τρίτη ημέρα του τουρνουά Rising Stars 2023/24.

Στην Θεσσαλονίκη, οι έφηβοι του Άρη κέρδισαν την προεθνική ομάδα παιδιών με 65-46.

Φέτος, για πρώτη φορά, επιλεγμένοι παίκτες κάτω των 16 ετών που θα ενισχύσουν την εθνική ομάδα παιδιών, αποκτούν πείρα αγωνίζοντας εναντίον των υπόλοιπων ομάδων του τουρνουά, που αποτελούνται από έφηβους.

Για αυτό, ο Άρης έδωσε ισότιμο χρόνο συμμετοχής στους παίκτες της προεθνικής ομάδας παιδιών.

Τα σκορ ανά δεκάλεπτο: 12-17, 23-34, 34-50, 46-65

Διαιτητές: Ηλιόπουλος, Αγραφιώτης Β., Κλεπουσνιώτου

Εθνική Παίδων (Καλαμπόκης): Ιωάννου 6, Παπανικολάου 2, Τσώνης 1, Κωτσάρας 2, Βενετίδης 3(1), Πούλος 2, Μανωλιτσάκης 2, Aσημένιος 2, Kωστούλας 3, Σκληρός 13, Παγουλάτος 2, Χαρτώνας 8(1)

Άρης (Κεσαπίδης-Μήτσικας): Μπίκιας, Τσαχτσίρας 8(1), Καζαμίας 6, Πεταλωτής 11(1), Επαμεινώνδας 11(1), Πατεράκης 8, Κοτσαπουϊκίδης 2, Φωτιάδης 7, Μπίσκας 2, Κασιάνος 5(1), Γιαννίκος 5

Φωτογραφίες:

Στον πρώτο αγώνα της ημέρας στην Ζωφριά, η ουγγρική ομάδα Ράτγκεμπερ νίκησε στην 2η παράταση την επιλεγμένη ομάδα της Νότιας Ελλάδας, Rising Stars South, με 93-90!

Ο παίκτης Σουγλέρης χάρισε τη νίκη και στις δύο παρατάσεις, αφού στα 10 δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας ισοφάρισε 76-76 και στο τέλος της πρώτης παράτασης 88-88!

Το 93-90 έγινε με ένα τρίποντο από τον Ούγγρο παίκτη Μέζοφι, με 1:57 να απομένουν για το τέλος και χωρίς άλλο σκορ στο υπόλοιπο του αγώνα, δείχνοντας και την κόπωση των παιδιών που έχουν αγωνιστεί ήδη δύο αγώνες την Παρασκευή και το Σάββατο και έπρεπε να παίξουν σήμερα το πρωί έναν αγώνα 50 λεπτών!

Οι δύο ομάδες έκλεισαν το πρώτο τριήμερο του αγώνα Rising Stars 2023/24 με ρεκόρ 2-1.

Τα σκορ ανά δεκάλεπτο: 16-16, 46-42, 63-51, 76-76 (κανονική διάρκεια), 88-88 (πρώτη παράταση), 90-93 (δεύτερη παράταση)

Διαιτητές: Οικονόμου, Λεβεντάκος, Κουτίβης

Rising Stars South (Παπαδόπουλος): Λιάρος 5, Ολύμπιος, Ξανθόπουλος 17 (1), Παπανίδης 4, Ρενιέρης 9 (2), Χαντζής 8, Μαραθωνίτης 7 (1), Ράλλης, Τσαντές 2, Καρατζάς 1, Μηλιτσόπουλος 21 (3), Σουγλέρης 16

Ράτγκεμπερ (Σάλατιτς): Εμελίζε 10 (1), Γκαμπόρ 13 (1), Λεβέντε 6 (2), Τόροκ Παπ 2, Μποτόντ Φ. 3 (1), Νοβρέτσκι, Κις, Μπάλαζ, Μέζοφι 15 (2), Ζίτα 14, Μένταρντ 30 (18 ριμπάουντ)