Τριπλό double από τον Γιάννη στη νίκη των Μπακς 132-121 επί των Ατλάντα Χοκς (vid)

Το πρώτο τριπλό double στην τρέχουσα σεζόν πραγματοποίησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τα ξημερώματα της Κυριακής, οδηγώντας τους Μπακς στη νίκη 132-121 επί των Ατλάντα Χοκς, στο Μιλγουόκι.

Ο Αντετοκούνμπο σημείωσε 32 πόντους, συγκέντρωσε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 10 ασίστ, ανεβάζοντας τον αριθμό των triple doubles της καριέρας του σε 36, ενώ βοήθησε τους Μπακς να επανακερδίσουν τον δρόμο των επιτυχιών, με τη 14η νίκη τους σε 20 παιχνίδια.

Ο Γιάννης σημείωσε 14 από τα 19 δίποντα που προσπάθησε, δεν ευστόχησε σε κανένα τρίποντο, ενώ ευστοχοποίησε 4 από τα 5 βολές, μάζεψε 9 αμυντικά ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε τη μπάλα 2 φορές και μπλόκαρε ένα σουτ, σε συμμετοχή 36:19 λεπτών.

Η ομάδα του Έιντριαν Γκρίφιν ήταν +22 στο σκορ εκτός καλαθιού (60-38) και +11 σε γρήγορες προσπάθειες (21-10), επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία της στη ρακέτα έναντι των Χοκς.

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ απέσπασε 25 πόντους για τους Μπακς με ευστόχηση 10/16 σουτ και 9 ασίστ, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή των Κάμερον Πέιν με 18 πόντους σε 19:41 λεπτά και του Μπόμπι Πόρτις με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Μαλίκ Μπίσλι πρόσθεσε 16 πόντους με 4/7 τρίποντα και ο Κρις Μίντλετον 12 πόντους σε 24:45 λεπτά.

Οι Μπακς συνολικά στοίχισαν 33 ασίστ.

Οι Χοκς εκμεταλλεύτηκαν κυρίως τα στοιχεία στην περιφέρεια, με τον Τρέι Γιανγκ να σημειώνει 32 πόντους με 12 ασίστ, βάζοντας 13/28 σουτ και τον Ντεζούντε Μάρεϊ να προσθέτει 30 με 12/19 σουτ.

Ο Κλιντ Καπέλα συγκέντρωσε 10 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς αποκόμισε 14 πόντους, όντας 6/18 στα σουτ του.

Με την 9η νίκη και την 10η ήττα για τους Ατλάντα, επιβεβαιώθηκε ότι είναι η μοναδική ομάδα που κατάφερε να νικήσει τους Μπακς στο Μιλγουόκι (127-110) στα τέλη Οκτωβρίου.

Τα δωδεκάλεπτα: 42-37, 67-63, 99-98, 132-121