Ορλάντο-Μιλγουόκι 112-97: Οι Μπακς γνώρισαν άλλη μια ήττα, παρά την αξιοπρόσεκτη απόδοση του Γιάννη (βίντεο)

Οι Μιλγουόκι Μπακς υπέστησαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους με σκορ 112-97 από τους Ορλάντο Μάτζικ, τα ξημερώματα της Κυριακής.

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα στους εννέα αγώνες που έχουν αγωνιστεί μέχρι τώρα, και αυτή τη φορά η ομάδα ήταν από την κακή ομαδική της απόδοση. Επιπλέον, λείπει ο Ντέιμιαν Λίλαρντ.

Αν και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπαιξε εξαιρετικά, δεν ήταν αρκετό.

Σημείωσε 35 πόντους με 15/21 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/12 βολές, πήρε 10 ριμπάουντ, είχε 7 ασίστ, και κατέγραψε 4 κλεψίματα και 2 blocks.

Ωστόσο, δεν βοήθησαν σημαντικά οι υπόλοιποι παίκτες, καθώς μόνο οι Κάμερον Πέιν (14 πόντοι), Μπόμπι Πόρτις (13) και Κρις Μίντλετον (10, σε 19 λεπτά) έφτασαν διψήφιο σκορ.

Αντίθετα, οι Ορλάντο Μάτζικ είχαν αρκετούς παίκτες-κλειδιά για τη νίκη.

Συγκεκριμένα, ο Πάολο Μπανκέρο σημείωσε 26 πόντους, μάζεψε 12 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ, τα αδέρφια Βάγκνερ συνεργάστηκαν, με τον Φραντς να σημειώνει 24 πόντους και τον Μο 19 (με 7/9 στα σουτ, 5/4 βολές), ενώ άλλους 20 πόντους πρόσθεσε ο Τζέιλεν Σαγκς.

Οι Μάτζικ (5-4) προηγήθηκαν ακόμα και με 21 πόντους διαφοράς, χωρίς να απειληθούν σημαντικά από τους Μπακς, οι οποίοι δεν εμφάνισαν την απαραίτητη ενέργεια και συγκέντρωση στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Ορλάντο είχε 10 επιθετικά ριμπάουντ περισσότερα από την Μιλγουόκι, ενώ οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες ήταν 22-4!

Αξιοσημείωτη ήταν και η συμβολή του Θανάση Αντετοκούνμπο, ο οποίος έπαιξε θαρραλέα στην άμυνα κατά τη διάρκεια των σχεδόν 9,5 λεπτών που αγωνίστηκε στην τρίτη και τέταρτη περίοδο.

Αν και δεν σημείωσε κανένα πόντο, συνέβαλε με την άμυνα του, καταγράφοντας 1 block και μοιράζοντας 2 ασίστ.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που οι Ορλάντο Μάτζικ κέρδισαν τους Μιλγουόκι Μπακς από τον Μάρτιο του 2018, καθώς είχαν χάσει 14 συνεχόμενες φορές από τότε!

Τα δωδεκάλεπτα: 29-25, 65-49, 88-72, 112-97